„Rendeltem egy Converse cipőt egy online »hivatalos Converse« outletből (konkrétan a legelső, amit kiad), viszont 20 ezer helyett 30-at vontak le, és az ügyfélszolgálati e-mail, amit megadtak, nem létezik. Ilyenkor mi a teendő? Nem tudom elhinni, hogy ha ez egy csaló oldal, akkor első Google-találat lenne. Kit lehetne megkeresni?”
Ez csak egyetlen kétségbeesett bejegyzés arról, hogyan vert át csúnyán egy magyar vásárlót egy kamu webáruház. És ne legyenek illúzióink: mivel az év végi akciók és a karácsony miatt ilyenkor a legtöbb a netes rendelés az évben, erre az időszakra a csalók is készülnek.
Kamu weboldal, nem létező termék
Ma már szinte kivétel nélkül mindenki rendel az internetről is: a Visa friss kutatása szerint
a magyarok 97 százaléka tervez online vásárlást az év végi ünnepek közeledtével.
A felmérésből az is kiderült, hogy az emberek kétharmada egészen decemberig vár a karácsonyi bevásárlással, sőt a válaszadók 10 százaléka az ünnepek előtti utolsó napokban kezdi el az ajándékok beszerzését. A kapkodós, utolsó pillanatos vásárlások nemcsak stresszesek, de így nagyobb az esély arra is, hogy figyelmetlen leszel az online térben, és csalás áldozatává válsz. Vagy az idősebb szüleid, ismerőseid, akik most nagyobb eséllyel rendelnek valamit online.
Az interneten vásárló magyarok csaknem 17 százalékát érte már kár online csalás miatt. A leggyakoribb az e-mailben vagy sms-ben kapott hamis linkre kattintás (a csalások 26 százaléka), de majdnem ugyanilyen gyakori a nem létező termék megvásárlása (24,1 százalék), míg a harmadik helyen áll az átverések rangsorában a hamis weboldalon megadott bankkártyaadatokkal történő csalás (18,4 százalék). Hogy ilyesmi idén ne történjen meg veled, összegyűjtöttük a karácsonyi online rendelések veszélyeit, különösen az átverős, csaló webshopokra koncentrálva.
Magyar webshopok esetében viszonylag könnyű a dolgunk, hiszen ha bizonytalanok vagyunk, akkor általában kérhetünk utánvétes szállítást. A pár száz forintos felárat mindenképpen megéri, hogy ne dobjunk ki tízezreket az ablakon. Külföldi online áruházaknál viszont nincs utánvétel, így jóval nagyobb a kockázat, és résen kell lenni.
Legyen lakat, de ez önmagában kevés
Azt szerencsére már elég sokan tudják, hogy a weblapok biztonságos böngészéséhez arra van szükség, hogy a weboldal címe „https”-sel kezdődjön, ne csupán „http” legyen. Ez a plusz „s” betű azt jelenti, hogy a felhasználó böngészője és webszerver között titkosított a kapcsolat, vagy minden adatunk kódolva utazik a világhálón, nem lehet „lehallgatással” megszerezni érzékeny információkat – de ha mi magunk adjuk meg ezeket, az ellen nem véd.
Mielőtt bármilyen személyes vagy pénzügyi adatot megadnál, ellenőrizd, hogy a weboldal címében szerepel-e a „https”. A titkosított kapcsolatot gyakran egy lakat jelzi a böngésző címsorában. A modern böngészők már be sem töltik azokat a weboldalakat, amelyeknél nincs titkosított kapcsolat, és egy feltűnő figyelmeztetést mutatnak. Lényeges, hogy a biztonságos kapcsolat még nem garantálja, hogy maga a webáruház megbízható. De ha már itt elvérzik az oldal, az több mint gyanús.
Árulkodik a webcím
A hamis weboldalak felismeréséhez érdemes az url-t, azaz az oldal címét alaposan megnézni a böngésző címsorában. A kiberbűnözők megtévesztő taktikái közé tartozik, hogy a kamu site-ot olyan domainnéven regisztrálják, amelyik nagyon hasonlít az ismert, megbízható oldal nevéhez, és kinézetre összetéveszthető karaktereket tartalmaz. Ilyen például hogy egy-egy betűt lecserélnek a címben, vagy egy „m” karaktert „rn”-nel helyettesítenek, esetleg „l”-t használnak „i” helyett. Ha nem figyeled meg jobban címet, észre sem veszed.
A weboldal url-jét minden esetben érdemes alaposan megnézni, mert a csalók könnyedén tudnak regisztrálni olyan domainnevet is, amelyben szerepel egy ismert márka neve.
Ezért ne vásárolj olyan webáruházból, amelynek a nevében a márkanév mellett egy ország- vagy városnév szerepel, pl. Nikebudapest.com vagy Adidashungaryeu.com.
Akkor is erősen kamugyanús egy netes bolt, ha a webcíme furcsán végződik, ilyen például a .shop, .lol, .live, .life, .xyz, .club. Szintén felejtősek azok a webshopok, amelyeknek a címében véletlenszerű karakterek, random kötőjelek, értelmetlen szavak vannak.
Ne dőlj be a kihagyhatatlan ajánlatoknak
A netes vásárlás egyik óriási előnye, hogy kényelmesen és gyorsan ellenőrizheted, mennyibe kerül a kinézett termék egy másik boltban. Egyetlen keresés, és máris rábukkanhatsz jóval olcsóbban arra a parfümre, amivel anyukádat szeretnéd meglepni karácsonykor. Ilyenkor kell nagyon tudatosnak és higgadtnak lenni, mert a csábítóan alacsony ár miatt könnyen bedőlhetünk a csalóknak.
Lehet, hogy első ránézésre teljesen okénak tűnik a site, de ha minden árucikk a piaci ár fele alatt vagy még olcsóbban kapható, hívogatnak az óriási kedvezményekkel, nyomasztanak azzal, hogy korlátozott a készlet és mindjárt véget ér az akció, akkor inkább nézz másik lehetőség után – még ha úgy is érzed, hogy életed legnagyobb vételéről maradtál le.
Ellenkező esetben hiába várod a csomagodat, ami természetesen előre kifizettél, sosem fog megérkezni, vagy 20-30 ezer forintért cserébe kapsz egy silány minőségű semmiséget, mondjuk egy szürke pólót.
Bankkártyával fizet az online vásárlók többsége
Az OTP Bank online piacterének, a Fizz.hu-nak a tapasztalatai szerint a vásárlások kétharmadában jellemzően a házhozszállítás a preferált kézbesítési mód. A karácsony közeledtével viszont felértékelődik a bolti, az automatás vagy a csomagpontos átvételi lehetőség. A vásárlók így biztosítják azt, hogy még az ünnepek előtt időben meg is érkezzen az ajándék. A Visa kutatása szerint az idősebb korosztály (54-65 év) veszi igénybe magasan a legtöbbször a személyes átvételt az internetes rendelések esetében.
A fizetési szokásokat tekintve a rendelés leadásakor a vásárlók többsége a bankkártyaadatok megadásával (43 százalék) vagy mobiltelefonra mentett bankkártyával (28 százalék) egyenlíti ki a vásárlás értékét. Átvételkor is hasonló tendencia figyelhető meg: a vásárlók nagyobb része a bankkártyás fizetést választja (38 százalék) a készpénzes fizetéssel szemben (28 százalék).
ÁSZF, ügyfélszolgálat, elérhetőség
A megbízható weboldalakon kivétel nélkül elérhetők azok a dokumentumok, amelyek részletesen leírják a bolt működését, a vevő jogait és lehetőségeit; ilyen az általános szerződési feltételek, illetve az adatvédelmi tájékoztató. Ha bizonytalan vagy, keresd meg ezeket az oldalon – általában a lap aljáról érhetők el –, és olvasd el őket. Ha átverés az oldal, akkor könnyen lehet, hogy nem is találsz ilyen tájékoztatókat és cégadatokat. De ha mégis, az is többnyire csak valamilyen összecsapott, alibi szöveg lesz, rosszul lefordított, értelmetlen mondatokkal, magyartalan megfogalmazással, és arra is van példa, hogy minden szót nagybetűvel kezdenek.
Érdemes alaposan leellenőrizni azt is, hogyan lehet a reklamációkat, a termékek visszaküldését intézni, milyen az ügyfélszolgálat. Ha nincs se cím, se telefonszám, legfeljebb egy kapcsolatfelvételi űrlap meg egy árva általános e-mail cím – pláne, ha gmailes – akkor inkább zárd be az oldalt minél gyorsabban, és vásárolj máshol. A legálisan működő vállalkozások nem titkolják az elérhetőségeiket.
Nézd meg, mit írnak az oldalról a neten
Bár vannak olyan ellenőrző oldalak – például a Scamadviser.com vagy a Getsafeonline.org – amelyeken megnézheted, biztonságos-e egy gyanúsnak tűnő weboldal, a magyar nyelvű vagy kisebb site-oknál nem mindig adnak egyértelmű eredményt.
Ha bizonytalan vagy, sokszor hatékonyabb módszer egyszerűen beírni a keresőbe a kétséges site címét. Jó eséllyel felbukkan egy fórumbejegyzés, Facebook-poszt vagy Reddit-thread, ahol kitárgyalják az adott webshopot – sajnos sokszor már a pórul járt vevő figyelmeztet másokat, honnan nem szabad rendelni. Ezek a tapasztalatok valósak, nem úgy, mint az átverős oldalakon olykor látható hamis és megtévesztő – természetesen kizárólag pozitív – vásárlói visszajelzések.
Ne kapott linken és hirdetésen keresztül vásárolj
Az átverős webshopok gyakran a közösségi oldalakon és más felületeken is hirdetnek, és a reklámra rákattintva érkeznek az oldalukra a gyanútlan vásárlók. A vissza nem térő ajánlatok böngészése közben érdemes feltenni a kérdést: hogyan is kerültem az adott oldalra?
Ha pedig túl sok tényező utal arra, hogy egy illegális webáruházba keveredtél, inkább keress fel egy ismert, megbízható online boltot, ahonnan akár már rendeltél is korábban.
The post Csalók vadásznak a karácsonyi ajándékot rendelőkre – Így ismerd fel az átverős webáruházakat! first appeared on nlc.