„A neoliberalizmus kora után vegyük fontolóra a szuverenitás kora kifejezést” – mondta Orbán Balázs a Danube Institute Trump 2.0 konferenciájának záró panelbeszélgetésén kedden. Orbán Viktor politikai igazgatója szerint a világrend eddig a neoliberális elveken nyugodott, a gazdaság, a kultúra és a nemzetközi kapcsolatok területén is, és bár ennek még vannak maradványai, a struktúra már nem létezik.
A Magyar Nemzet tudósítása szerint Orbán arról is beszélt, hogy egyes liberális gondolkodók a világot a jó oldalon álló demokráciákra és a rossz oldalon lévő autokráciákra osztották fel, de a magyarok és még vagy 190 ország számára a világ ennél jóval összetettebb. Ez a blokk-képzés sok országnak nem jó a szuverenitás korában, mert nem akarnak háborút, nem akarnak konfrontációt, csak kölcsönösen előnyös gazdasági együttműködést – tette hozzá.
A NATO kapcsán azt mondta, hogy
Hozzátette, ez nagyobb szuverenitást jelentene az európaiak számára, akiknek ma nincsen saját hangjuk például az ukrajnai konfliktusban sem.
Szerinte a Biden-kormány több ügyben is arra akarta rávenni Magyarországot, hogy változtasson az álláspontján, de „nem az a kérdés, hogy a magyarok szabad, virágzó, demokratikus társadalomban akarnak-e élni, hanem az, hogy a nagyhatalmak tiszteletben tartják-e mások szuverenitását”. Úgy véli, a szuverenitás a függés hiányáról szól, az energia terén is, és versenyképességi szempontból öngyilkos lépés Európa részéről az orosz gázról és olajról lemondani, mert ezzel saját mozgásterét korlátozza.
Orbán Balázs az orosz–ukrán háborúról azt mondta, hogy a jelenlegi helyzet rendkívül veszélyes. Szerinte a nyugatiak azt gondolják, képesek kezükben tartani a háború menetét, az ukránok folytatni akarják a háborút, ezért a következő két hónapban az eszkaláció lehet a stratégiájuk, hogy kész helyzet elé állítsák a második Trump-kormányt.
Mint megírtuk, Joe Biden pár napja engedélyezte az ukránoknak, hogy az USA által gyártott ATACMS nagy hatótávolságú rakétával direkt támadjanak egyes orosz területeket. A Kreml kedden közölte, hogy nukleáris válaszlépéshez vezethet, ha Ukrajna nyugati, nem nukleáris, nagy hatótávolságú rakétákat vet be Oroszország ellen. Moszkva szerint szintén kedden az ukránok hat csapást mértek ATACMS-okkal az ország területén.
Volodimir Zelenszkij az orosz–ukrán háború 1000. napján arról beszélt az Európai Unió képviselői előtt, hogy Oroszországot rá kell kényszeríteni a béke elfogadására.
The post Orbán Balázs: A Nyugat eszkalálhatja a háborút, hogy kész helyzet elé állítsák Trumpot first appeared on 24.hu.