Éveken át lezárva, kihasználatlanul amortizálódott a 2007-ben átadott Lánchíd 19 Design Hotel, jóllehet a Dunára néző épület a főváros egyik legfrekventáltabb turisztikai övezetében, a Clark Ádám tér és a Várkert Bazár közötti szakaszon áll. Az eredetileg négycsillagos szálloda körül csak az elmúlt hetekben indult be újra a mozgás: felújítási munkák kezdődtek, melyek során kibelezik az épületet.
A bevételt nem termelő, de korábban több nemzetközi díjjal jutalmazott hotel az elmúlt 4–5 évben számos tulajdonosváltáson esett át, és sokáig egyetlen érdekkör tologatta – a kívülálló számára nehezen értelmezhető módon – a cégei között. A 47 szobás, 3200 négyzetméteres hotel 2020-ban, a Covid-járvány miatt bekövetkezett bezárása után került a Matolcsy család körül kialakult üzleti hálóba, egy időre milliárdos nagyságrendű jelzálogot is tettek rá, majd a Matolcsy György vezette Magyar Nemzeti Bank (MNB) érdekeltségébe tartozó, de lengyelországi bejegyzésű GTC Globe Trade Centre S. A. vette át, ám az újraindításra nem költött.
*
Az MNB-elnök fiának, Matolcsy Ádámnak a köre 2020 decemberében jelent meg a Design Hotelt addig birtokló cégben, a Danube Hotel Invest Kft.-ben. Az ügyvezető igazgatói posztot az a Valkó Mihály vette át, aki pénzügyi szakemberként fontos szerepet vitt és visz azóta is számos, e csoportosuláshoz tartozó cég irányításában, a többi között ő vezeti a magántőkalapjaikat kezelő Quartz Befektetési Alapkezelő Zrt.-t is. A Quartz mögött – a Dirket36 bizonyítékai szerint – Matolcsy Ádám régi barátja, Száraz István a végső tulajdonos.
Valkó belépése után a Danube Hotel Invest mögött a Quartzhoz tartozó Atrox Ingatlanfejlesztő Alap jelent meg új tulajdonosként, de hamarosan átvariálták az ingatlan céges hátterét. A hotelt 2021-ben egy újonnan alapított kft.-be, a G-Gamma LCHD-be apportálták, melyet rövid ideig szintén az Atrox Alap tulajdonolt.
A Matolcsy-kör az ingatlanos projektcégeinél előszeretettel használ a G-Gamma LCHD-hez hasonló kódneveket, és Tiborcz István BDPST-jéhez hasonlóan kerüli a magánhangzókat. A görög ábécé szerint a sorban az első ilyen a G-Alpha VRSMRT Kft. volt, amely az egykori Vörösmarty téri Luxus áruházban található irodarészt birtokolta, a G-Epsilon PSZTSZR nevet pedig az a cég kapta, amelybe a II. kerületi, Pusztaszeri út 59-67. alatti egykori akadémiai kutatóintézet ingatlanát apportálták.
A G-Gamma Kft. áttételesen először az Atrox Ingatlanfejlesztő Alapé, majd 70-30 százalékos megosztásban az Arezzo és a Felis Magántőkealapé lett. Később, 2022 végén G-Gamma-tulajdonos lett a körhöz tartozó Blue Ingatlanfejlesztő Befektetési Alap is, mely korábban a Lánchíd 19 Design Hotel szomszédságában található Ybl Vízház megvásárlásával vétette észre magát. A Vízház-épület, ahol a NER-elit egyik kedvenc étterme, a Felix működik, tavaly a G-Omega VHZ Kft. nevű cég üzemeltetésébe került át, amit aztán a SRES Zrt. vett meg, vagyis – mint a 444.hu megírta – szintén kézről kézre jár Matolcsy Ádám környezetében.
A SRES Zrt. a Blue Alappal párhuzamosan a Design Hotel tulajdonosai között is feltűnt 2022-ben. A részvénytársaság a Matolcsy-féle baráti kör kevésbé ismert figurájának, Stofa Györgynek a tulajdona. Stofáról nemrég a HVG írta meg, hogy belekeveredett egy ukrán milliárdos család vagyonmentésébe, miután a háború sújtotta országban orosz kapcsolataik miatt hazaárulással vádolták őket, de a hotel történetének szempontjából fontosabb, hogy tavaly ősszel a GTC Group operatív vezérigazgató-helyettesévé is kinevezték.
A kinevezés néhány hónappal azután történt, hogy a GTC 2023 júniusában megvásárolta a SRES-től és a Blue Alaptól a Lánchíd utcai hotelt.
Róka László / MTVA A Lánchíd 19 Design Hotel Budapest épülete.
A varsói központú, de már magyar menedzsmenttel működő GTC honlapja szerint hatalmas lengyelországi, bulgáriai, csehországi, szerbiai és romániai portfólióval rendelkezik, Magyarországon olyan irodaházakat működtetnek, mint a Váci úti CenterPoint és az Árpád híd melletti Duna Tower. A GTC Globe Trade Centre S. A. feletti irányítást 2020-ban szerezte meg az MNB-alapítványok vagyonkezelését végző Optima Zrt., legutóbb pedig egy jelentős szerbiai ingatlanportfólió eladása miatt került be a hazai hírekbe. Az Újbelgrádban értékesített, 12 ezer négyzetméternyi prémium kategóriás irodaház vevője ugyanis a Diófa Alapkezelő volt, mely Orbán Viktor vejének, Tiborcz Istvánnak az érdekeltsége.
Az óriáscég a Matolcsy-érdekkör használaton kívüli hoteljét is érdemesnek találta megvásárolni. Megjelenése után a G-Gamma LCHD nevet is megváltoztatták GTC LCHD-re. A projektcég a tavalyi beszámolójában 3,3 milliárd forintos piaci értéken szerepeltette a Lánchíd utcai szállodát. Ráadásul nem a Design Hotel volt az egyetlen ingatlan, amely a Matolcsy-körből indulva a GTC-nél landolt, ez vette meg egyebek mellett az Ybl Vízház mellett található, Döbrentei utca 2. alatti irodaházat is, amely korábban nagyjából ugyanazokon a kezeken ment keresztül, mint a hotel, és szintén megkapta a céges kódnevet G-Zeta DBRNT Kft. formájában. Arról, hogy az MNB magyar és lengyel leágazásai közötti szürke zónában különös adásvétel-sorozatok indultak, melynek haszonélvezői privát érdekeltségek lettek, a Válasz Online írt már korábban.
Visszatérve a hotelre, a tulajdonos cég neve az idén júliusban változott ismét: Leon Hotel Projekt Kft.-re keresztelték át. A frissen alapított LCHD-19 és a Boros Leon Invest Kft. lett a két új birtokos,
Scheer hosszú ideje állandó szereplő a magyar gazdaglistákon, sokmilliárdos vagyonát az építőiparon kívül a hazai McDonald’s hálózat megszerzésénél is kamatoztatta, és több érdekeltséggel rendelkezik a hazai turisztikai iparágban. Scheer építtette és tulajdonolja a többi között a „főváros legértékesebb foghíjtelkén”, a Clark Ádám téren 2018-ra felhúzott Hotel Clarkot. A 86 szobás boutique hotel kivitelezését a Market Zrt. végezte, mint ahogy az alig száz méterre található, most megszerzett Design Hotel eredeti építője is ez a vállalat volt.
Scheer Sándor a 24.hu kérdésére elmondta: a már megkezdett munkálatok során a homlokzat és a tető kivételével az egész épületet felújítják, mert
ami az üzletember szerint az önerővel együtt fedezi majd a felújítási munkák költségét.
Marjai János / MTI Scheer Sándor
Scheer közölte, hogy a tervek szerint a Design Hotelt – miután elkészül – a Clark Hotellel valamilyen formában „párosítva” hasznosítanák majd. Elmondta, hogy az évek során többször is próbálták megvenni az üresen álló épületet, csakhogy az előző tulajdonosok nem álltak kötélnek, végül a GTC döntött úgy, hogy megválik az ingatlantól. A tényleges vételárat üzleti titokra hivatkozva nem árulta el.
Scheer építőipari vállalata, a Market, amelyet Garancsi Istvánnal együtt birtokol, számos nagy projektben érdekelt, legutóbb a Dürer Park nevű irodaberuházásuk miatt figyelt fel rájuk a sajtó. Mint azt a 24.hu megírta: a Market és a Tiborcz István-közeli Főnix Magántőkealap közös vállalkozásában készülő irodaházakat 100 milliárd forintért teljes egészében megvette a magyar állam, majd – a beköltöző gazdasági minisztérium plusz igényei miatt – további 19,4 milliárddal megtoldották a vételárat.
The post Megvette a Market-társtulajdonosa a Matolcsy-körnél kódnév alatt kallódó Design Hotelt first appeared on 24.hu.