Hétfőn ismét fizetési felszólítást küldött az Európai Bizottság a magyar kormánynak, írja az Eurologus a testület mindennap megszokott hétfői brüsszeli sajtótájékoztatója nyomán. Brüsszel azért szeretne pénzt behajtani Magyarországon, mert az Európai Bíróság egy 2020. decemberi ítélete ellenére a magyar kormányt nem hozta összhangba a menekültügyi szabályozást az uniós joggal, majd egy másik eljárásban a Bíróság úgy döntött, hogy emiatt egyszeri 200 millió euró, továbbá 1 millió eurós bírságot szab ki.
A 200 milliós és az első három havi, összesen 93 millió eurós bírság már végrehajtható, vagyis ha a magyar kormány nem fizet, annak összege bármilyen kifizetésből levonható. Ujvári Balázs szóvivő a Népszava kérdésére beszélt arról, hogy a most kiküldött felszólítás kéthavi egymilliós tételnek felel meg, az Eurológus szerint ezzel november 14-ig van számlázva az adósság.
Azt írják, hogy az EU most már összesen 353 millió eurót követel azért, mert Magyarország nem hajtott végre egy bírósági ítéletet, a jelenlegi árfolyamon átváltva ez nagyjából 144,07 milliárd forintot jelent. Csak érdekességként: az első háromnegyed évben az Uniós programok uniós bevételei költségvetési soron 560 milliárd forint bevétel szerepelt; ha ebből levonjuk a Hozzájárulás az EU költségvetéséhez kiadási sor 487 milliárdját, 73 milliárd forintnyi többlet marad, ami kevesebb, mint amennyi bírságot az EU be akar hajtani a magyar kormányon.