A bronzkor civilizációnk történetének azon fejezetét jelöli, amelyben a fémmegmunkálás elképesztő fejlődésen esett át, és a különböző kultúrák nagy mennyiségben kezdtek el bronztárgyakat előállítani. Ugyan egyes területeken, így Anatóliában már vassal is foglalkoztak, ez az anyag jóval később terjedt el.
A spanyolországi Villenában 1963-ban pompás kincs került elő, a leletegyüttes 66, nagyrészt aranyból és ezüstből készült karkötőből, tálból, díszből és egyéb tárgyból áll, ez a bronzkori Európa egyik leggyönyörűbb kincse. Szintén 1963-ban találták meg a Cabezo Redondó-i leletegyüttest, amely ugyancsak szépen megmunkált tárgyakat tartalmaz. A szakértők egyes, a villenai kinccsel rokonságot mutató aranyleletek miatt úgy vélik, mindkét leletcsoport az i. e. 1400 és 1200 közötti időszakra, a bronzkor végére datálható.
Korábban két, a villenai kincshez tartozó darab miatt alakult ki zavar a kormeghatározást illetően. Az egyik tárgy egy üreges, aranyozott fémgömb, amely egy jogar vagy kardmarkolat része lehetett, a másik pedig egy karkötő. A leletek vasból készültek, ezért bizonyos szakértők nem tekintették bronzkorinak a kincset.
Az ellentmondást ugyanakkor feloldhatja, ha a tárgyakban lévő vas nem földi, hanem idegen eredetű, és éppen ezt próbálta bebizonyítani egy idén bemutatott tanulmány. A csapat tömegspektrometria segítségével tudta elemezni a mintákat, az adatok pedig azt mutatták, hogy a két vaslelet alapanyaga nagy valószínűleg meteoritból származik. Érdemes hozzátenni: ahhoz, hogy egyértelműen igazolják az idegen eredetet, további elemzésekre lenne szükség.
Az eddigi eredmények, a régészeti kontextus, valamint a Cabezo Redondó-i leletegyüttessel való kapcsolat alapján úgy tűnik, a tárgyak valóban bronzkoriak. Amennyiben bebizonyosodik, hogy a két vaslelet valóban idegen eredetű, úgy ezek lesznek az Ibériai-félsziget első két meteoritvasból készített késő bronzkori tárgyai.
Nem a villenai kincs az egyetlen, amelynél hasonló felfedezés született. Még 2022-ben sikerült igazolni, hogy Tutanhamon gyönyörű tőre ugyancsak meteoritvasat tartalmaz, a talán Mezopotámiában készített fegyver diplomáciai ajándékként kerülhetett a fáraóhoz.
The post Ezek az ősi kincsek földön kívüli anyagból készültek first appeared on 24.hu.