Vannak emberek, akik tényleg hajlamosabbak arra, hogy örömüket leljék a mozgásban, mint mások. Az a jó hírünk van viszont, hogy kutatások szerint át tudod programozni az agyadat, hogy te is közéjük tartozz.
A Floridai Egyetem új tanulmányában a szakértők a szabadidős sportolók agyi aktivitását vizsgálták. Azt találták, hogy azok, akik magasnak ítélték a saját tűrőképességüket a fizikai erőfeszítéssel szemben, edzés után több örömet tapasztaltak. Ezzel szemben azok, akik kevésbé voltak toleránsak, már azelőtt negatív érzéseket, szorongást éltek át, mielőtt egyáltalán elkezdtek volna mozogni.
A jó hír az, hogy megtaníthatod magad arra, hogy nyitottabban és pozitívabban állj a mozgáshoz – fizikailag és mentálisan egyaránt. Így sokkal izgatottabban várhatod az edzéseket, és egyre gyakrabban fogod kívánni őket. Ha kipróbálod az alábbi módszereket, azonnal észreveheted a változást. Ráadásul amennyiben folyamatosan alkalmazod őket, a kis változások idővel összeadódnak, és tartós hatást érhetsz el.
Dobd fel a rutint
Tegyük fel, hogy nem utálod a súlyzós edzést, és csinálod is rendesen, de nincs meg az a „már alig várom”-érzés, amikor edzésre készülsz. Mesterséges motivációt és élvezetet érdemes ilyenkor teremteni: például zenehallgatással, podcastokkal, virtuális valósággal vagy egyszerűen saját magad pozitív megerősítésével. Vagy talán épp egy baráttal vagy csoporttal való edzés az, ami hiányzik számodra.
„Olyan külső ingereket hozz létre, amelyek segítenek kicsit keményebben és gyorsabban dolgozni”
– mondta dr. Marcelo Bigliassi, a tanulmány vezetője. A cél, hogy pozitív élményeket társíts a mozgáshoz, és idővel ezek az érzések maguktól megjelennek, külső segítség nélkül is.
Nincs még kedvenced?
Nem tudod, hogyan találhatnád meg a számodra legjobban illő mozgásformát? Gondolj vissza a múltadra, akár egészen a gyerekkorodig visszamenően! Bigliassi szerint „általában találunk nyomokat.” Például, ha szerettél úszni az iskolai vakációkon a medencében, talán most ellátogathatnál a helyi uszodába és úszhatnál néhány hosszt. Vagy ha régen táncoltál, egy (akár online) táncos fitneszóra újra felébresztheti benned a lelkesedést.
Tűzz ki megfelelő kihívásokat!
Bármit is csinálsz, a tevékenységnek elég nehéznek kell lennie ahhoz, hogy olyan sikerélményt nyújtson, amit újra és újra át akarsz majd élni. Ugyanakkor a képességeiden belül kell maradnia, különben elveszítheted az önbizalmadat, motivációdat. Ha valaki túl nehéz edzésbe kezd, amely nem illeszkedik az igényeihez vagy tűrőképességéhez, kevésbé valószínű, hogy a jövőben újra belevág. Tovább gondolva ezt: ha egy olyan futótempót választasz, amit élvezel (értsd: nem a teljesítőképességed határán futsz), valószínűleg élvezetesebbnek találod majd a futást, és hamarabb megismétled a jövőben.
„A több nem mindig jobb, és egy kellemes tevékenységet hosszabb távon könnyebb fenntartani”
– magyarázta dr. Diogo Teixeira, kutató.
Motiváld az elméd
Az emberek genetikailag arra vannak programozva, hogy energiát takarítsanak meg és zsírt raktározzanak. Így néha – különösen, ha az edzés intenzívebbé válik – emlékeztetned kell magad, miért is csinálod ezt. „Az agy bizonyos részei számára nehéz értelmet adni a testmozgásnak” – fejtette ki Bigliassi. Például, ha emlékezteted magad, hogy a kardió fontos a szív egészségéhez és az agyműködés javításához, ez motivációként szolgálhat.
Ez segít, hogy pozitívabb légy az adott pillanatban, és hosszútávon következetesebben eddz. Így az aktivitást egyértelmű céllal és egészségügyi előnyökkel társítod. Meglepő módon még a negatív gondolatok is lehetnek pozitív jelek – például, ha elképzeled, hogy milyen rossz lesz az energiaszinted és a hangulatod, ha aznap nem mozogsz, nagyon hatékony motiváció lehet.
The post Így vedd rá az agyad, hogy megszeresse a testmozgást first appeared on nlc.