Az RTL Híradó anyagában a tervezett adóváltozások és a frissen benyújtott költségvetés kapcsán nézte meg a családi kedvezmény és a jövedéki adó emelésén keresztül, mennyit adhat és mennyit vehet el a kormány jövőre az emberektől, a családoktól. Mint ismert, többek között a dohánytermékek, a szeszes italok és az üzemanyagok jövedéki adójánál is inflációkövető adóemelést tervez 2025-től a Pénzügyminisztérium – jövőre ez 4,1 százalékos automatikus adóemelést jelent majd az érintett adóknál. A híradó úgy tudja, a benzinkutasok át fogják hárítani az adóemelést. Azt is kiemelték, hogy Varga Mihály pénzügyminiszter az adóemelést nem említette, amikor hétfőn átadta a 2025-ös költségvetés tervezetét az Országgyűlés alelnökének, Latorcai Jánosnak. A pénzügyminiszter elmondta, szeretnék, hogy jövőre emelkedjenek a bérek, több pénz maradjon a családoknál és megerősödjenek a magyar vállalkozások.
Mivel a kormány 3,2 százalékos inflációval tervez jövőre, ennyivel emelnék a nyugdíjakat januártól. Pedig, mint írtuk, a nyugdíjasok szívesen vették volna, ha az adóknál tervezett inflációkövető emelést (4,1 százalék) alkalmaznának a nyugdíjaknál is, de úgy tűnik, ez felejtős. És ha jól lőtte be a kormány a jövő évi növekedést (3,4 százalékost terveztek a költségvetésben), akkor jövőre sem lesz nyugdíjprémium (nyugdíjprémium csak 3,5 százalékot meghaladó nyugdíjemelés esetén van).
Ami a béreket illeti, 8,7 százalékos átlagkereset-növekedéssel számolt a Pénzügyminisztérium a költségvetési tervezetben. Tegyük hozzá, ez szerényebb mérték, mint amit nem régiben Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter vázolt – ő az átlagkeresetnél 10,5 százalékosra tette a növekedést jövőre, a 2028-ra bruttó egymilliós átlagkeresetet megcélzó prognózisában. A videóban megszólaltatták a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetségének alelnökét, Rolek Ferencet is, aki szerint a munkáltatók viszont csak 6 százalék körüli átlagbér-növekedést tartanak elképzelhetőnek. Varga Mihály bízik abban, hogy még van idő további mérlegelésre a partnerek (munkáltatók és szakszervezetek) részéről.
Kitérnek arra is, hogy jövőre nőhet a családi kedvezmény (júliustól a másfélszeresére) és hogy ez 80–85 milliárd forinttal csökkentheti a költségvetés bevételét. Mellétették, hogy viszont az inflációkövető jövedékiadó-emeléstől 112,1 milliárd forint többletbevételt vár a Pénzügyminisztérium. Varga Mihály szerint amúgy „nem ördögtől való” az inflációkövető adóemelés. A Portfolio.hu makroelemzője, Csiki Gergely szerint a gyerekes családok helyzete valamennyit javulhat ugyan a családi kedvezmény emelésével, de a háztartások zöménél inkább az adóemelés hatásait fogják megtapasztalni, abból kiindulva, hogy az adóemeléssel érintett vállalkozók áthárítják majd az adóemeléseket.
Megnéztük nemrégiben, mekkora bér kellhet a megduplázódó családi kedvezmény igénybevételéhez.
The post 112 milliárdos elvonást jelenthet a családoknál az inflációkövető adóemelés jövőre, csak a jövedéki adóknál first appeared on 24.hu.