Elsőre talán borzalmasnak tűnhet, hogy a Magyar Honvédség asszisztálásával akciósorozat készül, de igazság szerint ezt néhány évtizeddel ezelőtt az Angyalbőrbennel már megcsinálták, és a recept akkor meglepő módon működött. Az Angyalbőrben azonban egy humoros sorozat volt, ami a maga idejében pont azért volt szerethető, mert simlis, bohókás, szerethető fiatal srácokról szólt, akik a maguk módján megpróbálták kijátszani a szigorú szabályokon alapuló rendszert.
A TV2 új sorozatának, a S.E.R.E.G.-nek sok mindene van, de humora biztosan nincsen.
Mintha a forgatókönyvírókra egy mesterlövész szegezett volna puskát, hogy nehogy akár egyetlen poénkezdeményt bele merjenek írni. Ebben a sztoriban mindenki olyan komoly, mint egy trombózis.
S.E.R.E.G.: Irakban G.I.Joe-t játszani
Az már az első részből nyilvánvaló, hogy a S.E.R.E.G. alkotói nem az Angyalbőrbent próbálták másolni. Ők jóval messzebb, valahol Amerikában kerestek maguknak inspirációt. Abban az Amerikában, ahol a Top Gun és folytatása, a Top Gun: Maverick gyakorlatilag az amerikai hadsereg propagandafilmjeként is képes volt iszonyatos mennyiségű nézőt vonzani, és akkora népszerűségre szert tenni, hogy az még a pilóták toborzási számait is alaposan megdobja. A S.E.R.E.G.-ben persze nem pilóták a főszereplők, hanem mezei katonák, de ettől még érezhető, hogy toborzófilm készült, melynek célja
a honvédségen keresztül megmutatni a férfias, hazafias értékeket az eltunyult fiatalságnak, akik nagy jó dolgukban teljesen elkanászodtak.
A sztori főhőse Győrbíró alezredes (a kétségkívül akciósztár alkatú Csórics Balázs), az egykor Irakban még éles bevetéseken bizonyító vakmerő katona, aki nem találja a helyét odahaza a békeidőben, mert aktatologatóként kell dolgoznia ahelyett, hogy a terepen lenne, ahol igazán otthon érzi magát. Eközben a fia, Marci (Séra Dániel) iskolából iskolába jár, semmit sem végez el, és még valami zavaros pókertartozása is akad, ezért az apja egy morcos éjszakán kitalálja, hogy azzal nevel a fiúból férfit, ha gyorsan beviszi egy öthetes alapkiképzésre.
Összekapjuk kicsit, rendet, fegyelmet tanul
– hangzik el az atyai szájból.
Némi kedves atyai kényszerítés („Ha nem vonulsz be, többet ne lássalak itthon”) hatására a fiú bevonul, ám az öregének is lesz gondja. Lehetőséget kap visszatérni Irakba egy NATO misszió keretében, csak pechjére pont az a katona, Horváth Tibor (Kamarás Iván) felügyeli az akciót, akivel komoly személyes konfliktusa van. És persze az orvosként dolgozó felesége, Petra (Balla Eszter) sem örül annak, hogy a férje megint Irakban akar G.I.Joe-t játszani.
A feladat: lokalizálni és likvidálni
A S.E.R.E.G. rögtön a nyitójelenetben meg akarja mutatni a nézőknek, hogy nem sz*rral gurigázik. 2019-ben járunk Győrbíró Zsolt egyik iraki bevetésén, ami elfajul, és akkora katonás lövöldözés lesz a poros sivatagi város kellős közepén, hogy rögtön meglátszik:
az alkotók jó eséllyel repeaten nézték felváltva A bombák földjént és a Zöld zónát.
Láthatóan az volt a cél, hogy az ilyen és ehhez hasonló filmekben látható akciójelenetek stílusát és intenzitását próbálják visszaadni. Ha nagyon felszínesen nézzük, részben sikerrel is jártak. A por pont úgy száll, mint az amerikai filmekben, az arabul ordítozó rosszfiúk pont olyan pickupokról ugrálnak le kalasnyikovval a kezükben, ahogy azt már sok filmben láthattuk és a kamera is olyan szögből veszi a szereplőket, ahogy az ilyenkor szokás egy modern műfaji filmben.
De a hiányzó apróságok miatt a jelenet mégsem stimmel. Az ellenfelek pont úgy és pont olyan könnyen dőlnek ki, hogy nem valódi embereknek tűnnek, csak statisztáknak, akiknek az a dolga, hogy rögtön összeessenek, ahogy a magyar katonák rájuk néznek, és valahogy a vágás is túl suta ahhoz, hogy igazi intenzitást adjon az akciójelenetnek. De ennél is nagyobb baj, hogy ekkor még igazából fogalmunk sincs, kik ezek az emberek és pontosan mi a tétje a lövöldözésnek, amiben részt vesznek. Emiatt az egész tét nélküli marad. És eközben olyan mondatok hagyják el a szereplők száját teljes komolysággal, mint a
Farkas, itt Alfa. Beszivárgás kész, elkezdjük a rettentést.
Schwarzi a Kommandóból, te vagy az?
Emlékszel még a nyolcvanas évek nagy – többnyire Stallone vagy Schwarzenegger alakította – hőseire, akiknek a teljes életük az akciózás körül forgott, és amikor épp nem akcióztak, ültek egy szobában és a fegyverüket babrálták? Nos, Győrbíró alezredes is hasonló figura. Az első epizód egyik komikus, de nem annak szánt jelenetében bemegy a munkahelyére, ahol az irodába érve az első dolga nem egy kávé vagy az, hogy megnézze a bejövő maileket, inkább kiveszi az ott heverő puskáját, hogy kicsit pózoljon vele, mert ettől érzi csak férfinak magát, nem az aktatologatástól. Schwarzenegger a Kommandóból büszke lenne rá.
A Győrbírót alakító Csórics Balázs megbízhatóan hozza a nyolcvanas évek akciófilmjeinek elvárt mimikai gazdagságát.
Egy jelenetben pedig két házába betörő suhancot fél kézzel elintézve mutatja meg, hogy odahaza, mackónadrágban és fegyvertelenül is kőkemény. Arckifejezésben talán még nála is keményebb a Kamarás Iván által életre keltett Horváth, akinek elhivatott genyóságát úgy adják vissza, hogy amikor elsétál egy zsebre tett kezű katona mellett, izomból rászól, hogy
Fázik a kezed, tizedes?
Győrbíró fia azért akar bevonulni, hogy a seregben megszabaduljon a srácoktól, akik üldözik őt egy tartozásért. Azt gyorsan hozzáteszem, hogy az üldözésjelenet elég vicces, ugyanis Győrbíró és a haverja, akivel együtt menekül nagyobbnak és erősebbnek tűnik, mint az őket üldöző cseppet sem félelmetes srácok.
Álmaimban Amerika
A S.E.R.E.G. egyik legszembetűnőbb jellemzője, hogy azon kívül, hogy a hadsereget U.S. Army helyett Magyar Honvédségnek hívják és a szereplők magyarul beszélnek,
nézőként semmi nem emlékeztet minket arra, hogy Magyarországon járunk. Fikarcnyi magyar ízt sem találni a sorozatban, egyetlen apró utalás sincs arra, amiről ráismerhetnénk 2024 Magyarországára.
Az alkotók olyan izzadtságszagúan próbálnak az amerikai filmekre hasonlítani, hogy közben hatékonyan kiirtanak a S.E.R.E.G.-ből mindent, amitől a magunkénak érezhetnénk, amitől akár egy kicsit is magyar lehetne.
Ezzel csak az a probléma, hogy sosem fogunk jobb amerikai katonás akció-drámát csinálni az amerikaiaknál. Nem azt mondom, hogy nem tanulhatunk tőlük, de ha csak kizárólag másolni akarjuk, amit náluk látunk, és nem teszünk hozzá semmi egyéni, csak ránk jellemző ízt, a bukás törvényszerű. A S.E.R.E.G. úgy néz ki, ahogy 2024-ben egy sorozatnak ki kell néznie, de ettől még nem lesz szerethető vagy izgalmas sorozat. A szorgalmas másolás közben sikerült kiölni belőle az életet, és ezt semmilyen vagánynak szánt akciójelenettel nem lehet pótolni.
A S.E.R.E.G. epizódjai hétköznap esténként láthatók a TV2 műsorán.
The post A S.E.R.E.G. – Amerikát majmolni már tudunk, de ebből még nem lesz jó sorozat first appeared on nlc.