A retinolt, illetve a retinoidokat a szépségápolásban az anti-aging hatóanyagok Szent Gráljaként tartjuk számon. Ezek az A-vitamin származékok kétségkívül számos előnyös tulajdonsággal rendelkeznek, többek között serkentik a bőr sejtjeinek kollagéntermelését, felgyorsítják a bőrsejtek osztódását, a bőr megújulását, ösztönzik több, bőrben lévő fehérje és vízmegkötő anyag termelődését, mindemellett antioxidáns hatásúak. Tény azonban, hogy igen erős hatóanyagról van szó, mely még alacsony koncentrációban, óvatosan alkalmazva is kiválthat bőrirritációt, hámlást, fokozott fényérzékenységet vagy más kelemetlenségeket az érzékeny, ekcémára vagy rosaceára hajlamos bőrűeknél, de nem ajánlott az alkalmazása várandósság vagy szoptatás ideje alatt sem. A retinolnak léteznek azonban olyan alternatívái, melyek hasonlóan hatásosak, azonban kíméletesebbek, természetesebbek annál. Ezeket mutatjuk most be.
1. Bakuchiol
A malájtea (psoralea corylifolia) növényből származó bakuchiol kémiai szerkezete ugyan más, azonban mégis hasonló módon stimulálja a bőrben a kollagéntermelést és a sejtmegújulást, mint a retinol. Halványítja a finom vonalkat, ráncokat, csökkenti a hiperpigmentációt. Emellett antioxidánsokban gazdag, megakadályozza az oxidatív károsodást és gyulladáscsökkentő hatású.
2. Peptidek
A peptidek rövid aminosavláncok, melyek bizonyos, a bőr számára elengedhetetlenül szükséges fehérjék, például a kollagén és az elasztin építőkövei. Serkentik a kollagéntermelés fokozását és javítják a bőr rugalmasságát. Segíthetnek csökkenteni a ráncok és a finom vonalak megjelenését, miközben hidratálják és feszesítik is a bőrt. A retinolhoz képest másképp működnek, mivel nem a sejtcserét segítik, hanem a bőr szerkezetét erősítik.
3. Alfa-hidroxi savak (AHA-k)
Az AHA-k, mint például a glikolsav és a tejsav, kémiai hámlasztók, melyek lényegében feloldják az elhalt hámsejtek közötti kötéseket, feltárva az alatta lévő simább, ragyogóbb bőrt, ezáltal begítenek javítani a bőr tónusát, textúráját, halványítják a sötét foltokat, és csökkentik a finom vonalak és ráncok megjelenését.
4. Niacinamid
A niacinamid a B3-vitamin származéka. Sokoldalú összetevő, amely serkenti a kollagéntermelést, javítja a bőrtónust, minimalizálja a pórusokat, erősíti a bőrgátat, emellett gyulladáscsökkentő hatású, segít szabályozni az faggyútermelést, így a pattanások ellen is hatékony. Általában minden bőrtípus tolerálja.
5. Rambután
A rambután egy trópusi gyümölcs, amely Délkelet-Ázsiában őshonos. Az ebbből származó kivonat számos tulajdonságában hasonlít a retinolhoz: serkenti a sejtcserét és a kollagéntermelést; antioxidáns hatású, hatékony a szabad gyökök okozta károk elleni küzdelemben, védi a bőrt az oxidatív stressztől anélkül, hogy irritációt vagy öblítést okozna, mindezeken felül pedig még hidratál is.
6. C-vitamin
A C-vitamin az emberi bőrben természetes módon is a legnagyobb mennyiségben előforduló antioxidáns. Serkenti a kollagénszintézist, halványítja a sötét foltokat, ragyogóbbá teszi a bőrt, mindemellett segít a környezeti ártalmak és a bőrrák elleni védekezésben.
7. Azelainsav
Az azelainsav egy gabonákban előforduló, természetes sav, mely ideális összetevő ekcémában, hiperpigmentációban és rosaceában szenvedők számára, de várandósság, illetve a szoptatás időszaka alatt is biztonságosan alkalmazható. Egységesíti a bőrtónust, mérsékli a hiperpigmentációt, emellett gyulladáscsökkentő hatású és a pattanások ellen is kifejezetten hatékony.
8. Glutation
A glutation erős antioxidáns, amely megköti a szabad gyököket, segít csökkenteni a hiperpigmentációt, javítja a bőr tónusát, az arcszínt egyenletesebbé, ragyogóbbá teszi. Mivel gyengéd összetevő, ezért érzékeny bőrűek is bátran használhatják.
The post 8 kíméletesebb alternatíva a retinol helyett first appeared on nlc.