A budapesti uniós csúcs főbb témái között szerepelt az amerikai elnökválasztás eredménye, a Közel-Kelet és Ukrajna biztonsági helyzete, és a klímaváltozás is, kezdte az Orbán Viktorral és Ursula von der Leyennel közösen tartott sajtótájékoztatóját Charles Michel, az Európai Tanács leköszönő elnöke.
A magyar fővárosban tartott informális EU-csúcs után összehívott tájékoztatón Michel elmondta, a budapesti nyilatkozat jól azonosítja azt, hogy milyen mérföldkövek mentén kell együtt dolgozniuk a jövőben. Ezek között szerepel, hogy meg kell erősíteni Európa védelmi képességét, és az ipar alapját is.
Ahogy ő, úgy Ursula von der Leyen is elítélte tájékoztatója legelején az izraeliek elleni erőszakos amszterdami támadást. Az Európai Bizottság elnöke, ezt követően megköszönte Orbán Viktornak a vendégszeretetet és az informális ülés megszervezését.
Budapest jól ismert történelméről és vendégszeretetéről is, megerősíthtem, hogy ezt megtapasztalhattuk csütörtökön
– jelezte.
Von der Leyen gratulált telefonon Donald Trumpnak, védelmi, kereskedelmi és energiaügyi kérdésekről is egyeztettek, érdeklődéssel várja hogy tovább beszéljenek ezekről a témákról.
Mint mondta, a pénteki fő téma az európai versenyképesség volt ma. Feltérképezték, miben erősek, és miben nem, a vita alapja pedig „Mario Draghi értékes munkája volt, az ő jelentésének az EU versenyképességéről jó fogadtatása volt.”
Úgy folytatta: a jelentésből kiderült, hogy még mindig sok az akadály az innovatív vállalkozások útjában, ezeket le kell bontani, egyszerűsíteni, és az induló adminisztrációs terheket kell csökkenteni. Több beruházásra, magántőkére van szükség, és szerinte elengedhetetlen, hogy ez a kutatás-fejlesztésben is megtörténjen.
Orbán: Semmilyen vita nem volt közöttünk a tanácsülésen
Orbán Viktor szintén elítélte Magyarország nevében az Amszterdamban történt antiszemita zavargásokat. „Önök most egy olyan városban vannak, ezt a külföldieknek mondom, ahol talán Európa legnagyobb zsinagógája és a város legnagyobb katolikus katedrálisa egy kőhajításnyira van egymástól. Ez a közelség különböző kultúrák találkozóhelye. Ezért élünk itt Budapesten békében és biztonságban együtt, és azt kívánom az amszterdamiaknak, hogy ez nekik is sikerüljön.”
Emlékeztetett, Magyarország volt már soros elnöke az EU-nak, de akkor nem volt informális csúcs Budapesten, tehát a mostani volt az első ilyen alkalom.
Mindannyiuk előtt közismert, hogy vannak az Európai Bizottság és Magyarország között súlyos konfliktusok, de most von der Leyen a vendégünk, meghívtuk őt, eljött a házunkba, és a vendégnek kijár az udvarias fogadtatás és a tisztelet, ezért semmilyen vita nem volt közöttünk a tanácsülésen, a csatáinkat majd megvívjuk Brüsszelben.
A versenyképességben teljes egyetértés volt köztük. A magyar elnökség erre összpontosítja az összes erejét. Létrehozunk egy versenyképességi paktumot, ezt hosszú hónapok munkájával sikerült elérni.
A tények ismertek, az EU növekedése az elmúlt két évtizedben tartósan lassabb volt mint Kínáé vagy az Egyesült Államoké. Orbán közölte, az EU részesedése a világkereskedelemből csökken, és az EU vállalatai háromszor magasabb villamosenergia árat fizetnek, mint a versenytársaik az Egyesült Államokban, földgázárakban ez pedig négyszeres.
Azonnali cselekvésre van szükség, mondta Orbán Viktor, majd a deklaráció néhány pontját ismertette is:
Egyszerűsítési forradalmat hajtanak végre lecsökkentve az adminisztrációs terheket. 2025 első félévének végére drasztikusan lecsökkentik a jelentési kötelezettségeket.
Sürgősségi tervet fogadnak el a magas energiaárak mérséklésére.
Valódi iparpolitikát fogalmaznak meg
2030-ra a GDP három százalékát kutatás-fejlesztésre fordítják.
Tőkepiaci uniót valósítanak meg.
Európai védelmi ipari bázist hoznak létre
A következő öt évben a versenyképesség lesz a középpontban.
Minden új jogalkotási javaslathoz kell készíteni egy értékelést.
Optimista vagyok a mai ülés után, senki nem a hanyatlást akarja menedzselni, mindenki újra naggyá tenné Európát, ahogy Amerika is úgy döntött, hogy újra naggyá teszik Amerikát
– zárta tájékoztatóját Orbán Viktor.
Arra a kérdésre válaszolva, hogy mikor lehetnek érezhető eredményei a most kitűzött céloknak, a magyar kormányfő azt felelte, nincs még vége a magyar elnökségnek, „van még néhány meglepetés a tarsolyomban, de nem ezért jöttünk ma össze.” Ő úgy látja, fél év alatt eredményeket kell felmutatni, de Emmanuel Macron francia elnök optimistább, ő két évet mondott.
The post Orbán Viktor: Optimista vagyok a mai ülés után first appeared on 24.hu.