Egy 16 éves kaliforniai lány olyan sms-t kapott a kosárlabdaedzése előtt, amelyet nem értett. Az üzenet név szerint neki volt címezve, és arra utasította, hogy jelentkezzen egy észak-karolinai „ültetvényen”. A lány elsőre azt hitte, hogy ez valami rossz vicc, de az anyját erősen nyugtalanította a dolog a választások utáni felfokozott hangulatban. Az is eszébe jutott, hogy néhány generációval korábban az ősei bizony rabszolgák voltak. Úgyhogy bejelentést tett a rendőrségen.
Azóta már kiderült, hogy nem volt egyedül. Legalább 10 államban rengeteg fekete iskolás és egyetemista kapott ilyen sms-eket.
Az üzenetek sokszor a címzett nevét is tartalmazták, de nem mindig, és bár a tartalmuk hasonló volt, de a pontos megfogalmazás eltért. A fő közlés az volt, hogy a címzettet „gyapotszedésre választották ki”. Némelyik arra utasította a címzettet, hogy egy bizonyos időpontban jelenjen meg egy bizonyos címen „a holmijával”, míg mások nem tüntették fel a helyszínt. Többen hivatkoztak arra, hogy ez Trump megválasztása miatt történhet meg.
Egyelőre nem volt világos, hogy ki állt az üzenetek mögött, és nem készült átfogó lista arról, hogy hová küldték őket, de a címzettek között középiskolások és egyetemisták is voltak. Az FBI-nak tudomása van „az országszerte magánszemélyeknek küldött sértő és rasszista szöveges üzenetekről”, és közölte, hogy kapcsolatban áll az igazságügyi minisztériummal és más szövetségi hatóságokkal.
A pennsylvaniai Montgomery megyében mintegy hat középiskolás diák számolt be arról, hogy megkapta az üzeneteket – mondta a Lower Merion iskolai körzet megbízott felügyelője. „Az sms-ek rasszista jellege rendkívül nyugtalanító, és még inkább az a tény, hogy gyerekek voltak a célpontok” – írta a szülőknek címzett levelében.
Néhány nagyobb egyetem, köztük a dél-karolinai Clemson és az Alabamai Egyetem hallgatói is kaptak ilyen üzeneteket. A clemsoni rendőrséget értesítették a „sajnálatos, rasszista indíttatású sms és email üzenetekről”, és arra buzdítottak mindenkit, aki kapott ilyet, az jelentse.
Sok más intézmény mellett a történelmileg fekete Fisk Egyetem (Nashville, Tennessee) is közleményt adott ki, amelyben „mélyen nyugtalanítónak” nevezte az üzeneteket. Hallgatói ugyanakkor nyugalomra szólította fel, mondván, az üzeneteket botok vagy rosszindulatú szereplők küldték, akik valószínűleg nem jelentenek valós és közvetlen veszélyt. (AP, CBS)