Szívroham esetén, ha az elzáródott artériát nem nyitják meg gyorsan újra, a szív azon része, amelyet normális esetben az adott artéria táplál, elkezd elhalni. Minél tovább marad valaki kezelés nélkül, annál nagyobb a károsodás. A szívroham tünetei lehetnek azonnaliak és intenzívek, azonban gyakran a tünetek lassan kezdődnek, és órákig, napokig vagy hetekig tartanak a szívroham előtt.
A keringési rendszer betegsége miatti halálozás a leggyakoribb a kiemelt halálokok között Magyarországon. A szívroham esetében a férfiak és a nők között a kockázatok, a tünetek és még a betegség is eltérő lehet.
Női szívroham
A szívbetegségek diagnózisáról és kezeléséről a legtöbb ismeretünk a középkorú férfiakkal végzett kutatásokból származik, a betegség azonban másképp alakulhat a nőknél. A szívbetegségben szenvedő nőknek más tünetei lehetnek, mint a férfiaknak, és a szívroham általában idősebben jellemző rájuk. A szívbetegség tünetei a nőknél már meglévő betegségeknek, például ízületi gyulladásnak vagy cukorbetegségnek tulajdoníthatók. Az olyan problémák, mint a magas vérnyomás, a magas koleszterinszint és a cukorbetegség kockázatosabbá tehetik számukra a szívműtétet.
Szívroham jelei nőknél
A nőknél a szívroham leggyakoribb tünete a mellkasi fájdalom vagy a mellkas közepén érzett kellemetlen nyomás, szorítás, teltségérzet vagy fájdalom. Néhány percnél tovább tart, vagy elmúlik, majd visszatér.
Régebben úgy gondolták, hogy csak a mellkasi fájdalom a szívroham jele, de előfordulhat olyan kellemetlenség is, amelyet nem igazán tekintünk fájdalmasnak: kellemetlen érzés az egyik vagy mindkét karban, a hátban, a nyakban, az állkapocsban vagy a gyomorban.
Légszomj mellkasi panaszokkal vagy anélkül.
Egyéb gyakori tünetek nőknél: hideg verejtékezés, hányinger/hányás vagy szédülés, szívdobogás, alvászavarok és megmagyarázhatatlan fáradtság.
Ne várj a segítségkéréssel, ha ilyen jeleket tapasztalsz! Bár egyes szívrohamok hirtelen és intenzíven jelentkeznek, a legtöbb lassan, enyhe fájdalommal vagy kellemetlenséggel kezdődik.
Férfi szívroham
A szívbetegség az egyik vezető egészségügyi kockázat, amellyel napjainkban a férfiak szembesülnek. Az elhízás és dohányzás az erek beszűkülését okozhatja, ami a szívbetegségek bizonyos típusainak előfutára lehet. További kockázati tényezők közé tartozik a magas telített zsírtartalmú étrend, a túlzott alkoholfogyasztás, a magas koleszterinszint, a cukorbetegség és a magas vérnyomás.
Szívroham jelei férfiaknál:
Mellkasi diszkomfortérzés. A legtöbb szívroham a mellkas közepén jelentkező kellemetlen érzéssel jár, amely néhány percnél tovább tart, vagy elmúlik, majd visszatér. Nyomás, szorítás, teltségérzet vagy fájdalom is lehet ez az érzés.
A tünetek közé tartozhat az egyik vagy mindkét karban, a hátban, a nyakban, az állkapocsban vagy a gyomorban jelentkező kellemetlen érzés.
Légszomj mellkasi kellemetlenséggel vagy anélkül.
Egyéb jelek lehetnek: hideg veríték, hányinger vagy szédülés.
Tegyél a szívroham megelőzéséért!
1. Menj el orvoshoz szűrővizsgálatra! Ismerd meg a saját tested, tudd milyen állapotban van a vérnyomásod, koleszterinszinted, és a testzsírod.
2. Hagyd abba a dohányzást! Már egy évvel a leszokás után 50 százalékkal csökken a szívkoszorúér-betegség kockázata.
3. Kezdj el mozogni! Már napi 30 perc séta is csökkentheti a szívroham és a stroke kockázatát.
4. Táplálkozz szívbarát módon! Gyümölcsök, zöldségek, teljes kiőrlésű gabonák, sovány, fehérjében gazdag ételek szerepeljenek az étrendedben, és amennyire lehet, kerüld a telített és transzzsírokat, amelyek a vörös húsokban, a vajban és a feldolgozott élelmiszerekben találhatók, illetve csökkentsd a só- és cukorbevitelt.
5. Tanulj meg megbirkózni a stresszel! Relaxáció, meditáció, jóga… bármilyen eszközt is választasz, tudatosan figyelj a stresszkezelésre a hétköznapokban.
The post Női vs. férfi szívroham: menj orvoshoz, ha ilyen tüneteket tapasztalsz! first appeared on nlc.