„Még mindig arra vár, hogy Trump kifizesse a félmilliós tartozását. Talán egy különleges halloweeni szállítmányt fog hozni?” – ezt Albuquerque demokrata polgármestere, Tim Keller írta a Twitteren egy csontváz fotója mellé még múlt csütörtökön.
A polgármester arra utalt, épp aznap, amikor Donald Trump az idei elnökválasztási kampányban a városba látogatott, hogy egy 2019-es nagygyűlése után 211 176 dollárnyi, a közbiztonsági költségekkel kapcsolatban keletkezett kifizetetlen számlát hagyott hátra maga után. A számla mostanra a kamatokkal együtt 444 986 dollárra duzzadt, írja az ABC.
Albuquerque csak egy a sok város közül, ahol Trump kampánya – a Fehér Házért tett három próbálkozása során – több százezer dollárnyi kifizetetlen számlát halmozott fel a kampányrendezvények után. Ezzel gyakran terhelték a településeket olyan súlyos összegű váratlan kiadásokkal, amelyek miatt azok kénytelenek voltak túllépni a költségvetésüket.
Az ABC munkatársai több mint egy tucat olyan település vezetőjével beszéltek, ahol Trumpék az elmúlt években kampányoltak, és ahol a gyűlések és rendezvények több tízezertől több százezer dollárig terjedő összegbe kerültek a közösségeknek. Tim Kellerék már elküldték az albuquerque-i számlákat Trump New York-i és Mar-a-Lago-i rezidenciáira, és egy behajtó cég jelenleg is dolgozik a pénz beszerzésén.
Szerdán Trump a wisconsini Green Bayben kampányolt, ahol az év eleji áprilisi nagygyűlése miatt a városnak több mint 33 ezer dollár közbiztonsági költsége maradt, beleértve nagyjából 24 100 dollárnyi rendőri túlórát. Ez nem először történt meg: 2016-ban a Trump-stáb több mint 9000 dollárnyi kifizetetlen számlával hagyta a várost egy rendezvény után.
Egy másik csatatérállamban, Pennsylvaniában van Erie városa, mely a közelmúltban 63 190 dolláros számlát küldött a Trump-kampánynak a szeptemberi nagygyűlésért, de a kampány még nem válaszolt a város fizetési felszólítására. Trumpéknak már a most szeptemberi látogatás előtt is több mint 35 ezer dolláros kifizetetlen számlájuk volt Erie-ben, köztük 5200 dollár a tavaly júliusi nagygyűléséről és 32 ezer dollár a 2018-as nagygyűléséről.
Albuquerque-hez hasonlóan a texasi El Paso város tanácsa is felbérelt egy ügyvédi irodát, hogy beszedje a Trump 2019-es gyűléséről származó több mint félmillió dolláros kifizetetlen számlákat, köztük nagyjából 470 ezer dollár közbiztonsági költséget és közel 99 ezer dollár egyszeri késedelmi díjat.
De nem csak a republikánus elnökjelölt csapata hajlamos megfeledkezni egyes számlák kifizetéséről. Hillary Clinton volt külügyminiszter kampányának szintén van egy közel 12 000 dollárnyi kifizetetlen számlája Green Bayben a 2016-os nagygyűléséről, míg Kamala Harris alelnök júliusi látogatása 635 dollárjába került Green Baynek a rendőri bevetésért, amit októberig szintén nem fizettek ki.
Vannak helyek, ahol nem is számlázzák ki a Trump-nagygyűlések költségeit. Szeptemberben például Trumpék Long Islanden tartott hatalmas nagygyűlése csak rendőrségi túlórákban 1 millió dollárba került, de Nassau megye nem kérte a költségek megfizetését. Ez ott arra késztette a demokrata törvényhozókat, hogy szövetségi választási bizottsági panaszt nyújtsanak be a megye republikánus vezetője, Bruce Blakeman ellen az adófizetők forrásainak nem megfelelő felhasználására hivatkozva.