Tavaly nyáron, az élőszereplős Barbie film sajtóturnéjának állomásain, illetve bemutatóin a címszerepet alakító Margot Robbie retró Barbie babák inspirálta öltözékekben jelent meg. A színésznő stylistja, Andrew Mukamal vezető divatházak kreációiból, illetve tervezőivel együttműködve alkotta újra az ikonikus Barbie outfiteket. A kivitelezés kétségkívül bravúros volt, és újra divatba hozta a vörös szőnyegen az úgynevezett method dressing irányzatot.
Elszabadult
A method dressing – magyar fordításban kissé sután hangzó módszeres öltözködés – lényege, hogy egy film vagy sorozat főszereplője vagy akár több további szereplője is a produkció bemutatóin, illetve más, ahhoz kapcsolódó eseményeken az általa alakított karaktert vagy a film témáját, esztétikáját idézi meg öltözködésével, mintha csak továbbra is jelmezeket viselne.
„Néha egy-egy karaktert, érzést vagy általánosabb esztétikát szeretne visszaadni a filmből” – magyarázta Leith Clark celebstylist a Harper’s Bazaar magazin riportjában.
Maga az ötlet legkevésbé sem új: Geena Davis 1992-ben a Micsoda csapat! című, baseball témájú film premierjén jelent meg egy baseball labdára hajazó miniruhában. Az elmúlt években is számos emlékezetes példát láthattunk a vörös szőnyegen a method dressingre, ilyenek voltak többek között Michelle Pfeiffer, Angelina Jolie és Elle Fanning öltözékei a Demóna: A sötétség úrnője 2019-es világpremierjéről, Zendaya pókhálós ruhája a Pókember-film 2021-es, vagy a Macskanőt alakító Zoë Kravitz macskás estélyije a Batman 2022-es bemutatójáról, de ezt a koncepciót követték már Halle Bailey öltözékeinek összeállításánál tavaly tavasszal, A kis hableányhoz kapcsolódó megjelenésein. Tény azonban, hogy mégiscsak a Barbie film sajtóturnéja volt az, amely után végképp „elszabadult valami” és azóta a method dressing minden korábbinál hangsúlyosabb szerephez jutott a vörös szőnyeges eseményeken.
Az elmúlt időszakban több film főszereplőinek esetében is a teljes promóciós időszak stylingját a method dressing jegyében alkották meg, gondoljunk csak Zendaya tenisz tematikájú szettjeire a Challengers turnéjáról, vagy szintén az ő sci-fi-ihletésű ruháira a Dűne: Második rész premierjeiről, Winona Ryder és Jenna Ortega öltözékeire a Beetlejuice Beetlejuice bemutatóiról, vagy épp Lady Gaga Harley Quinn-inspirálta outfitjeire a Joker: Kétszemélyes téboly című filmhez kötődő eseményeken. De más világsztárok, többek között Blake Lively, Emma Stone, Anya Taylor-Joy, Timothée Chalamet vagy Chris Hemsworth is megjelentek az éppen aktuális filmjük karaktereinek stílusában a vörös szőnyegen, és még hosszan folytathatnánk a sort.
Jelmezbe kényszerítve
Arról, hogy a method dressing irányzat ilyen mértékben való felerősödése áldás vagy inkább átok, megoszlanak a vélemények. Tény, hogy a vörös szőnyegen már meglehetősen nehéz valóban eredetit mutatni. Ahogyan azt az Oscar-díjas rendező, Sofia Coppola a W Magazine-ben még 2018-ban megjelent írásában megfogalmazta: „Hiányoznak azok az idők, mielőtt még a színésznők stylistokat fogadtak fel, hogy a hivatalos eseményekre felöltöztessék őket. Volt személyiség, stílus – és hibák. [… ] Most mindenki ugyanúgy néz ki, tökéletesen ápolt külsővel, estélyi ruhákkal és vadonatúj ékszerekkel, miközben a luxuscikkek katalógusát vonultatják fel. Kiábrándító, hogy a színésznőktől elvárják, hogy az ügynök és menedzser mellé stylistot is felvegyenek. Nemcsak jó színésznőknek kell lenniük, hanem divatikonoknak is.”
És valóban. A vörös szőnyeges eseményeken teljesen megszokottá – és ezáltal voltaképpen unalmassá – váltak a stylistok által a sztárokra aggatott dizájner holmik – legyenek azok bármilyen drágák és lenyűgözőek, akár gigantikusak. De a pucérruhák, mélyebbnél mélyebb kivágások és magasabbnál magasabb sliccelések sem viszik már át érdemben az ingerküszöböt, a divatbakik is csak ritkán.
A method dressing hatása pedig ebben a helyzetben voltaképpen kettős. Egyfelől ugyanis kreativitást és játékosságot csempészett a vörös szőnyegre, ugyanakkor, mivel a Barbie-turné óta szinte kötelezővé vált, immár sokkal inkább az uniformizáltságot képviseli. Ráadásul ez az irányzat is valójában a stylistok játéktere, és még a hagyományos vörös szőnyeges outfiteknél is sokkal inkább háttérbe szorítja, a fikciós karakter jegyei mögé rejti a sztárok valódi egyéniségét és stílusát, gyakorlatilag arra kényszerítve őket, hogy akár már jóval a forgatás lezárulta után is jelmezekbe bújjanak és a szerepüket testesítsék meg.
Akárhogy is azonban, a method dressing nagyon is aktuális, jelen van és várhatóan még jó darabig meghatározó marad a vörös szőnyeges divatban, ugyanis a producerek és a celebstylistok nem fogják egykönnyen elengedni. Sőt! Olybá tűnik, hogy máris a Barbie-sajtóturnéhoz hasonlóan nagyot megy a Wicked film két főhősét, Glindát és Elphabát alakító Ariana Grande és Cynthia Erivo stylingja. A két színésznő ugyanis már hosszú hónapok óta a filmbéli karaktereikre utaló kreációkban jelent meg különféle eseményeken, ami vélhetőleg csupán a szolid felvezetése volt annak, ami hamarosan következik, amikor a filmet novemberben be is mutatják majd.
The post Jelmezben a vörös szőnyegen – Áldás vagy átok a method dressing? first appeared on nlc.