A budapesti belváros utcáit az elmúlt években szinte elárasztották a bérelhető elektromos rollereket adó cégek járművei, amiket a bevezetett szabályozások ellenére is nehéz kordában tartani, így a használóik sokszor okoznak balesetveszélyes helyzeteket, sőt, sokszor a járdán próbálnak csúcssebességgel haladni.
A roller persze nem új eszköz a főváros utcáin, az azonban sokakat meglephet, hogy a kétkerekűek elektromotor és akkumulátor nélküli verziói már az ötvenes években is komoly galibákat okoztak.
Ezért született meg 1959 tavaszán a faék egyszerűségű
Az úttesten rollereztek…
feliratot magán viselő, kevés színárnyalattal dolgozó, a következő években buszok, villamosok és trolik ülései felett feltűnő plakát, amit a Népszava (1959. ápr. 25.) így mutatott be:
Ennyi a felirat, utána három pont. Az ábrán pedig: a rollerkormányok fejfának, sírkeresztnek kiképezve. Tizenegy átminősített ollerkormány, ebből egy — amely dominál a képen csengővel felszerelve. A háttér: temetői, síri hangulatot árasztó, lilába hajló, sötét szürkeség. Az olvasó — amennyiben nem volt még szerencséje e látványhoz autóbuszon, vagy villamoson — bizonyára ennyiből is kitalálta, hogy plakátról van szó, amelynek célja is nyilvánvaló: felhívni a szülők figyelmét, hogy vigyázzanak rollerrel rendelkező gyermekeik testi épségére. A cél – nem lehet eléggé hangsúlyozni – helyes. De az eszköz, pontosabban a plakát — hátborzongatóan ízléstelen.
Közlekedési Múzeum
Egy hasonló darabra talán ma is lenne szükség, de akár azoknak a társainak a mondanivalóját is átmenthetnénk 2025-be, amiket a Közlekedési Múzeum vasárnap, a Közlekedési Kultúra Napján osztott meg a Facebook-követőivel, az autók visszapillantó tükreinek fontosságára, az udvariasságra, a tömött villamosoktól való távolmaradásra, illetve a buszok, villamosok és trolik ajtóiban való, mások le- és felszállását meggátló ácsorgás elkerülésére.
The post Már az ötvenes években is figyelmeztettek a rollerezés veszélyeire first appeared on 24.hu.