Svédország és Norvégia visszalép a készpénzmentes társadalmakra vonatkozó tervektől, mivel attól tartanak, hogy a teljesen digitális fizetési rendszerek kiszolgáltatottá tennék őket az orosz biztonsági fenyegetéseknek, és aggódnak azokért, akik nem tudják használni azokat – írja a Guardian.
A svéd központi bank korábbi helyettes kormányzója még 2018-ban jósolta azt, hogy Svédországban 2025-re valószínűleg készpénzmentes lesz a fizetés. De Oroszország 2022-es ukrajnai inváziója és az azt követő, határokon átnyúló hibrid hadviselés és az oroszbarát csoportoknak tulajdonított kibertámadások növekedése újragondolásra késztette.
A svéd kormány azóta teljesen átalakította védelmi és felkészültségi stratégiáját, csatlakozott a NATO-hoz, újfajta nemzeti szolgálatot indított, és újraindította pszichológiai védelmi ügynökségét az Oroszország és más ellenfelek dezinformációja elleni küzdelem érdekében. Norvégia megszigorította az ellenőrzéseket az Oroszországgal közös határán. Ráadásul a biztonsági újragondolás kiterjed az áruk és szolgáltatások árának alapvetően fontos kérdésére is.
A szemléletváltás abból is látszódik, hogy a védelmi minisztérium a jövő hónapban minden svédországi otthonba kivitt, „Ha válság vagy háború jön” című brosúrában azt tanácsolja, hogy az emberek rendszeresen használjanak készpénzt, és legalább egy heti készletet tartsanak különböző címletekben, valamint más fizetési módokat, például bankkártyákat és digitális fizetési szolgáltatásokat is használjanak. „Ha többféle módon tud fizetni, azzal erősíti a felkészültségét” – áll a közleményben.
A kormány emellett olyan jogszabályokat is fontolgat, amik megvédik a készpénzzel való fizetés lehetőségét bizonyos áruk esetében. Svédországban a készpénz törvényes fizetőeszköz, de az üzletek és az éttermek gyakorlatilag készpénzmentessé tehetik magukat, amennyiben kiírják a fizetési módokra vonatkozó korlátozásokat tartalmazó feliratot.
Az ország igazságügyi és rendkívüli helyzetekért felelős minisztere, Emilie Enger Mehl az év elején azt mondta: „Ha senki sem fizet készpénzzel, és senki sem fogad el készpénzt, akkor a készpénz nem lesz többé valódi vészhelyzeti megoldás, ha egyszer a válság elér minket”. Az elhúzódó áramkimaradások, rendszerhibák vagy a fizetési rendszerek és bankok elleni digitális támadások miatt a készpénz „az egyetlen könnyen elérhető alternatíva” maradhat – mondta.