Ha visszatekintünk a történelemre, szinte minden kultúrában azt látjuk, hogy a frissen szült anyákat családjuk és közösségük vette körül a szülés utáni időszakban. A modern társadalmakban azonban ez a hagyományos támogató hálózat meggyengült.
Ma sok újdonsült anya nélkülözi azt a természetes, szoros közeget, amely segíthetné őt a gyermekágy napjaiban. Gyakori, hogy a rokonok távol élnek, a barátokkal leginkább online tartják a kapcsolatot, a szomszédokkal pedig alig van személyes viszony. És ha vannak is segítőkész emberek a közelben, gyakran hiányzik belőlük a szükséges tapasztalat vagy az idő ahhoz, hogy valódi támaszt nyújtsanak.
Az utóbbi években egyre nőtt az igény a tudatos, szakértői támogatásra az otthoni gyermekágyas időszakban is. Ennek hatására – amerikai kezdeményezés nyomán – világszerte elterjedt a gyermekágyas dúlák szolgálata. Ahogyan a szüléstámogató dúlák a vajúdás és a szülés során kísérik az anyákat, úgy a gyermekágyas dúlák a szülés után nyújtanak támaszt.
Ma már számos országban – köztük Magyarországon is – elérhető a gyermekágyas dúlai támogatás, amely modern, tudatos választ ad arra az ősi emberi igényre, hogy a szülés utáni időszakban az anyák ne maradjanak egyedül. Erről a különleges szolgálatról Kovács Kata szüléstámogató és gyermekágyas dúlával beszélgettünk.
Kovács Kata gyermekágyas dúla
Azoknak, akik most találkoznak először a fogalommal, körbe tudnád írni, miben segít egy gyermekágyas dúla?
A várandósság és a szülés egy nagyon érzékeny periódus. Szülés közben az anya egy nagyon nyitott állapotban van. Fizikailag is megnyílik, amikor a gyermek világra jön, érzelmileg, energetikailag is teljesen nyitott és sebezhető állapotba kerül – a szülés módjától függetlenül. A szülést követő néhány hét (vagy akár hónap) a teljes átrendeződés időszaka, minden értelemben. Ebben az átalakulási és újrarendeződési folyamatban tudjuk támogatni az anyát, hogy a saját erejére rátalálva, ebben stabilizálódva tudjon működni. Támogatjuk, hogy megtalálja a helyét anyaként, tudjon jól reagálni a baba jelzéseire, el tudja őt látni, szoptatni. Ehhez mutatjuk meg a lehetőségeket és a praktikus gyakorlati dolgokat is. Emellett természetesen besegítünk a legkülönfélébb háztartási teendőkben is, mivel ilyenkor az anya feladata a pihenés, regenerálódás, babára hangolódás. Általában megbeszéljük előre, még a szülés előtt, hogy mik azok a dolgok, amikben tervezhetően segítségre lesz szükségük.
Mondasz rá példát, hogy mik szoktak lenni ezek a dolgok? Általában mi az, amire a legtöbb család igényt tart?
Volt olyan családom, ahol szinte minden alkalommal masszíroztam az édesanyát, mert arra volt igénye, hogy el tudjon lazulni, megszabaduljon a feszültségtől és újult erővel tudjon a babája felé fordulni. Voltak olyan családok, ahol a bevásárlást is intéztem, majd 2-3 napra előre megfőztem nekik az ő táplálkozási szokásaikat figyelembe véve. Aztán volt olyan család, ahol aktívan dolgoztunk a szülésélmény rendbetételén, mivel azt nagyon nehéznek és traumatikusnak élték meg, ez pedig nehezítette a babával való kapcsolódást és a szoptatást is.
Általánosságban azt szeretnék a szülők, hogy legyen ott egy megbízható, empatikus segítő, akihez fordulhatnak bármivel, ami éppen felmerül, és aki nem okoskodik bele, nem bizonytalanítja el az anyát, hogy mit és hogyan kéne csinálnia. Tőlem leginkább a szoptatás támogatásában, a baba ellátásában, a lelki-érzelmi átalakulásban és a fizikai kényelemérzet fokozásban (masszázs, akupresszúra) kérnek segítséget az édesanyák. A köztes időben pedig helyet kaphatnak a háztartási teendők vagy az anyának készített gyógynövényes fürdő.
Hogyan néz ki ez a gyakorlatban, milyen egy tipikus napod?
Ebben a fajta szolgálatban nincsen tipikus napom, mert minden változik. Így lehet, hogy mégsem az lesz a napi program, amit megbeszéltünk előre. Ez mindig akkor derül ki, amikor odaérek. Mivel nem kizárólag a gyermekágyas időszakban dolgozom az anyákkal, hanem a szülést megelőzően is, szülés közben is és akár sok évvel a szülés után is, így én hetente 1 alkalommal szoktam menni a családokhoz 3-4-5 órában. Amikor megérkezek, átöltözés, kézmosás után beszélgetek az anyával és figyelek. Hogyan van érzelmileg, fizikailag, hogyan van a babájával, mire van leginkább szüksége. Lehet, hogy azt mondja, hogy vannak kérdései ezeket beszéljük át, vagy nincs főtt étel, és szeretné, ha főznék, és ha a baba engedi, jól esne egy masszázs is. Akkor eszerint megyünk aznap. Ami a baba ellátásával kapcsolatos teendőket illeti, általában nem elvégzem az anya helyett, hanem lehetőségeket mutatok neki a baba táplálásával, pelenkázással, köldökcsonkápolással, fürdetéssel, hordozással kapcsolatban – ha kéri. Abban igyekszem megerősíteni, hogy megtaláljuk minden helyzetre az aktuálisan nekik működő gyakorlati megoldásokat.
Ahogy említetted, akár évekig is eltarthat ez a szolgálat, bár gondolom, ez a kevésbé jellemző. Általában milyen időtartamban szoktál a családokkal maradni?
Ameddig a család igényli. Általában a szülés után 6-8 hétig vagyok jelen. Ez a jelenlét nem korlátozódik a személyes jelenlétre. A szülést követő időszakban folyamatosan elérhető vagyok telefonon azoknak az anyáknak, akiket kísérek, így bármikor felhívhatnak, ha érzelmi támogatásra vagy tanácsra van szükségük. Ez nagy biztonságérzetet ad számukra, hiszen akármi történik, van hová fordulniuk. A gyermekágyas időszak leteltével is elérhető maradok. Több családnak csinálunk szülészáró szertartást (akár évekkel a szülés után) Mihályfi Márta dúlatársammal, akitől tanultam is ezt az eljárást és gyógyító ünnepet.
Milyen képzésre, tudásra van szükség ahhoz, hogy valakiből gyermekágyas dúla válhasson?
Ami a képzés részét illeti, el lehet végezni nemzetközi oklevelet adó képzést, ahogyan én és még néhányan tettük 2011-ben a DONA International szervezetnél (Észak-Amerikai Dúlaszövetség) Magyarországon, Debra Pascali-Bonaro-val, Dézsi Réka szervezésében. Ami a tudást illeti, fontosnak tartom, hogy a gyermekágyas dúla vagy gyermekágyas segítő tisztában legyen a szülés utáni időszak érzelmi, fizikai, mentális változásaival. Praktikus, ha ismeri az újszülött babák működését, ellátását, evését, alvását. Tudja támogatni az új családdá szerveződést, az anyává válást, és hogy ez a folyamat minél harmonikusabban megtörténhessen és ebben alázattal, tisztelettel vegyen részt. Előnyt jelenthet ha a gyermekágyas dúla tud segíteni az édesanyának a szülésélménye átbeszélésében, adott esetben átkeretezésében, feldolgozásában – amennyiben van ilyen irányú végzettsége is.
Sokan vagyunk sokfélék ebben a segítő szolgálatban így más és más támogatást tudunk nyújtani a családoknak. Csak, hogy néhányat említsek ezek közül: vannak olyan gyermekágyas segítők, dúlák, akik maguk is többgyermekes édesanyák, van, aki szoptatási segítő/tanácsadó, szülés körüli szakember, gyermekágyas masszőr, érzelmi/mentális egészséggel foglalkozó szakember (konzulens, pszichológus, mentálhigiénés szakember, stb.). Szerintem nagyszerű, hogy ennyire sokrétű, hogy ki milyen támogatást tud nyújtani, így a családok is megtalálhatják azt a segítőt, aki a legközelebb áll hozzájuk szemléletben.
fotó: getty images
Te mit tapasztalsz, mik a leggyakoribb kihívások, amelyekkel az újdonsült anyák szembesülnek a gyermekágyas időszakban?
Leginkább két dolog okoz kihívást. Igazából egyik következik a másikból. Manapság egy család, ha gyermeket vállal, ritkán van róla tapasztalati tudása, hogyan kell ellátni egy újszülöttet, hogyan kell szoptatni, tisztába tenni. Ugyanakkor gondoljunk bele, régen mire egy nő eljutott oda, hogy várandós lett és gyermeket szült, addigra szerzett valamiféle tapasztalatot. Látta, hogyan szül és szoptat az édesanyja, a nővére, a nagynénje, a szomszédasszony. Fogott újszülöttet a kezében. Ma a leendő anyák nem ismerik milyen fizikai és érzelmi változások várnak rájuk a szülés után, csak belecsöppennek. Ezt enyhítendő vannak csoportos és egyéni gyermekágyas időszakra felkészítő foglalkozások, ami nagyszerű lehetőség. Én is tartottam ilyeneket 6-7 éven keresztül. Most már inkább egyénileg, a különböző élethelyzeteket figyelembe véve, készülünk a szülés utáni időszakra.
A másik nehézség, hogy a mai anyák és apák sajnos sokszor egyedül vannak ebben az átalakulásban. A nagyszülők messze élnek, vagy még aktívan dolgoznak. Van, ahol már elhunytak, vagy róluk is gondoskodni kell. Olyan is van, hogy az anya nincs jó viszonyban az édesanyjával, anyósával, esetleg nem egyeznek az elképzeléseik a babaellátást, szoptatást, altatást illetően, és ezért nem kér tőle segítséget.
Igen, sajnos a családi segítségnyújtás nem feltétlenül jelent valódi támogatást. Te mit tartasz a legfontosabbnak a gyermekágyas időszak támogatásában?
Én ott kezdeném, hogy legyen az anyának elérhető, megbízható és elfogadó segítője, segítői mind az érzelmi folyamatokat, fizikai regenerációt, mind a háztartási teendőket illetően. Az érzelmi támogatás egyfajta megtartó háló, amire minden édesanyának nagy szüksége lenne. A másik, hogy a gyermekágyas időszakra vagyis a szülés utánra is nagyon ajánlott készülni. Ez a készülés pedig nem merülhet ki abban, hogy mit vegyünk a babaszobába, vegyünk-e légzésfigyelőt stb. Azt tapasztalom, hogy kevés anya készül tudatosan a szülés utáni időszakra. Sokszor csak a szülésig látunk, vagy van, hogy még addig sem, persze tisztelet a kivételnek. A félelem és a kétségbeejtő helyzetek felszámolásában a tényszerű, megbízható információk nyújthatnak segítséget, szerencsés esetben már a várandósság alatt.
Adódhatnak olyan helyzetek, amelyekben kifejezetten ajánlod, hogy valaki gyermekágyas dúlát hívjon?
Először is jó, ha a leendő édesanyák látják, hogy van ilyen lehetőség. Nem kell mindent egyedül megoldani, és lehet segítséget kérni. 3 gyermek édesanyja vagyok, jól ismerem ezt az időszakot és nagyon felemelő, megnyugtató és biztonságot adó, ha van lehetőség segítséget hívni. Azoknál az édesanyáknál kifejezetten ajánlom, ahol
több kicsi gyermek van, és őket is össze kell hangolni,
érzelmileg, mentálisan instabilabb az anya vagy az apa (esetleg szorongásra, pánikra hajlamos),
nincsen családi védőháló és támogatás
az apa hamar visszamegy dolgozni (vagy egyáltalán nincsen jelen a baba érkezése körül)
elsőgyermekes az any, és sokat aggódik és bizonytalankodik
harmóniában és megtisztelve akarják megélni a gyermekágyas időszakot
koraszülötten vagy váratlanul érkezett a baba
Milyen változást látnál szívesen a társadalmi hozzáállásban a gyermekágyas időszak kapcsán?
A gyermeknevelés közösségi kérdés és felelősségvállalás kellene, hogy legyen, és nem egyéni vállalás! Ahogy fentebb említettem, nagyon sok nehézség megelőzhető lenne, ha lenne támogató szociális háló a szülés körüli időszakban a családoknak – az anyának és az apának is. A szülés körüli időszakban jó lenne, ha támogatnánk egymást és megtartanánk az anyát. Nem csak családon belül gondolom ezt szükségesnek, mivel sokszor a saját család bevonása nem megoldható. Bizonyára sokan ismerik a komatálazás hagyományát, amikor is a környék asszonyai étellel látták el az új családot. Baráti, ismerősi körben és akár szomszédok között is fel lehetne eleveníteni ezt a működést. Ha látjuk, hogy valahova gyermek érkezik, ajánljuk fel a segítséget. Lehet ez egy tál étel is, amit a kapura akasztunk. Vagy felajánlhatjuk, hogy a nagyobb gyermeket áthozzuk magunkhoz játszani hetente egyszer, vagy szívesen elmegyünk bevásárolni. Igazából bármi, ami az adott családnak valóban segítség. Eszembe jut, hányszor szerveződtünk össze és támogattuk az anyát, amivel éppen tudtuk. Itt fontos, hogy ne ötletszerűen segítsünk abban, amiről mi azt gondoljuk, hogy az nekik segítség. Hanem az új családdal egyeztessünk arról, mi az, ami számukra tényleg segítség, tiszteletben tartva a határaikat.
Hogyan látod a gyermekágyas dúlai hivatás jövőjét Magyarországon?
Úgy tapasztalom, hogy nagy szükség van rá jelenleg, hogy a családok megfelelő érzelmi és fizikális támogatást kapjanak ebben az érzékeny periódusban és bizonyára a jövőben is így lesz. Szülés körül segítő és gyermekágyas dúlák keresésére létrejött egy csoport a Facebookon, ahol a kismama az igényeit megírva találhatja meg a segítőit. Ennek a használata ingyenes. Továbbá én is létrehoztam egy ingyenes csoportot azoknak a kismamáknak, akik kiszolgáltatottság helyett elégedetten szeretnék megélni a szülést és a gyermekágyas időszakot, ebben pedig szeretnének szakmai támogatást kapni. Ide leginkább információs anyagok, videók kerülnek fel. Jó lenne, ha minden család megkapná azt a minőségi segítséget, amellyel biztonságban és támogatva éreznék magukat.
The post „A leendő anyák nem ismerik milyen fizikai és érzelmi változások várnak rájuk a szülés után, csak belecsöppennek” – Így segítenek a gyermekágyas dúlák first appeared on nlc.