Belsős fehér házi információkra hivatkozva írta meg a Washington Post Michael Waltz nemzetbiztonsági tanácsadó kirúgásának hátterét: eszerint az, hogy Waltz véletlenül meghívott egy újságírót arra a Signal-csetre, amin konkrét jemeni támadások terveit osztották meg, csak az utolsó csepp lehetett a pohárban. Valójában Trump már amiatt megorrolt a nemzetbiztonsági tanács volt vezetőjére, hogy Waltz Netanjáhu izraeli miniszterelnök Irán elleni háborús terveit támogatta a háttérben.
Michael Waltz felmentését csütörtökön jelentették be, ezzel ő az első magas rangú figura a második Trump-adminisztrációban, akinek – alig bő két hónappal a kinevezése után – mennie kellett. Waltz a jövőben az Egyesült Államok ENSZ-nagykövete lesz, vagyis a bukása csak részleges.
Waltz lehetséges kirúgása azóta napi téma volt a sajtóban, hogy véletlenül meghívta az Atlantic újságíróját abba a Signal-csoportba, ahol Pete Hegseth hadügyminiszterrel és másokkal a jemeni huszik elleni légicsapások percre pontos terveit osztották meg.
Ehhez képest végül Waltz még egy egész hónapig húzta, feltehetően a Fehér Házban meg akarták várni, amíg elül körülötte valamennyire a vihar. Az elmúlt hetekben úgy tűnt, hogy JD Vance alelnök is próbált mentőövet dobni neki. A botrány után elvitte például magával a megszerezni akart Grönlandra, hogy megerősítse a pozícióját, és a Washington Post forrásai szerint Vance a nemzetbiztonsági tanácsadót megpróbálta saját, a katonai fellépésekkel kapcsolatban jóval óvatosabb jobboldali köreihez is közelebb hozni.
Végül azonban Waltznak mégiscsak mennie kellett. Ebben a lap szerint Susie Wiles-nak, Trump nagy befolyású, de a nyilvánosságot legendásan kerülő kabinetfőnökének lehetett meghatározó szerepe: eszerint Wiles egyre inkább úgy érezte, hogy Waltz nem illik Trumphoz és az elnöki csapatba.
A Washington Post szerint a törésre részben Waltz katonai héja nézetei miatt került sor, de a bizalom is megroppant vele szemben. A lap informátorai szerint Waltz Trumpot is feldühítette a február eleji találkozón, amikor Benjamin Netanjáhu izraeli miniszterelnök látogatásán Trump tanácsadója láthatóan Netanjáhuval értet egyet abban, hogy itt az idő az Irán elleni támadásra. Waltz állítólag még a washingtoni látogatása előtt intenzív egyeztetéseket folytatott Netanjáhuval az Irán elleni katonai opciókról – miközben Trump végig inkább diplomáciai megoldást szeretett volna.