Jó reggelt, itt a 444 napindító hírlevele, az elmúlt 24 óra legfontosabb-érdekesebb cikkeivel egy fővárosi szarszaggal terhelt nap után. Például ezzel a néggyel:
Ungár: Abszurdumok sokasága történt; Csárdi: Életszerűtlen, amit Vitézyék el akarnak hitetni Orbán és Fico barátságpróbája lehet a szlovák nyelvtörvény szigorítása Jobb, mint a színház, a mozi, a zene, a pia vagy a meccs, csak a szex mérhető hozzá: az új dili a Fővárosi Közgyűlésbe járni Már Trumpnak csicskulnak az amerikai médiatulajdonosok
Hírleveleinkre itt lehet feliratkozni.
Az élet itthon
Kedden szembesítettük a Csárdi Antal interjúja után kirobbant ügy kulcsfiguráit egymás állításaival: Ungár Péter tagadta, hogy valaha is egyeztetett volna Rogán Antallal az LMP politikai stratégiájáról, míg az LMP-ből távozó politikus szerint ő ennek ellentmondó bizonyítékot látott. Ungár korábban olyan szavakat emlegetett, minthogy frusztráció, halálvisongás, vádaskodás.
Reggel kilenckor indul az új fővárosi közgyűlés második ülése, és mint felvezető cikkünkben írtuk, ez most az a Hely, ahova a jólértesült partiarcok járnak. Persze az otthonmaradóknak is közvetíteni fogjuk majd a fejleményeket délelőtt. Beharangozóként írtunk arról is, hogy hogyan lett egy diákokról szóló javaslatból politikai összefeszülés Karácsonyék és a Magyar-Vitézy duó között, amivel kapcsolatban aztán a tiszások estére egy új javaslattal is előálltak.
Kedden folytatódott K. T. és további 53 vádlottat, köztük volt pénzügyminisztériumi államtitkár-helyettest és volt miniszterelnökségi főosztályvezetőt is felvonultató korripciós ügy tárgyalása, és ismét biztonságiaknak kellett kivezetnie az elsőszámú vádlottat.
Hír volt még a nap folyamán, hogy
a rendőrség a körülmények mérlegelése után rendelte el a nyomozást Lakatos Márk ügyében, Tiborcz István szeretné, ha Magyar Péter végre az értékteremtés mezejére lépne, több fideszes polgármester is megszavazta, hogy a Tisza Párt megyei koordinátora vezesse a kistérségi társulást, a Kalocsa-Kecskeméti Főegyházmegye újabb pap ellen indított eljárást kiskorút érintő ügyben, gimnázium helyett a szakképzésbe terelnék a tankerületi központok a gyengébb felvételi eredményt elérő diákokat, ajánlást küldtek a gimnáziumoknak, lakóházak közelében építene gyárat egy dél-koreai cég Maglódon, és hogy újraszerkesztik a kiadványt, amiben a szülés előtt álló nőknek azt tanácsolják, hogy több napi étellel és vasalt ingekkel gondoskodjanak a gyerek apjáról.
Gazdasági hír volt, hogy ismét rossz napja volt a forintnak, 405 forint fölé is benézett az árfolyam, illetve hogy jövőre jelentős üzemanyagáremelkedés jöhet.
Mozgások a világban
Szerda reggel írtunk arról, hogy Szlovákiában Mečiar és Slota politikai kísértetei forszírozzák a nyelvtörvény szigorítását, ami 1995 óta vörös posztó a szlovákiai magyarság körében. Többször szigorították már, és többször enyhítették. Ficónak nem érdeke a módosítás, a Magyar Szövetség skizofrén helyzetben van.
Kedden hír volt, hogy részben újraszámlálják a grúz választáson leadott szavazatokat, és közben teljesen felpörgött az oroszbarát magyar trolldiplomácia: Szijjártó kezdésként „szokásos károgóknak” és „hivatalos rettegőknek” nevezte a grúz választást bíráló uniós külügyminisztereket, majd Orbán is gratulált az országnak, amiért nem lett „második Ukrajna”, és beszélt arról is, hogy nem akart a kampány alatt Grúziába menni, de érvelése nem volt túl meggyőző. Kiderült az is, hogy Szijjártó a napokban Belaruszba utazik az orosz és a szíriai külügyminiszter társaságában, miközben a lengyel külügyminiszter arról beszélt, hogy úgy fest, Orbán a Lenin-éremrendre hajthat.
Részben kapcsolódó, hogy a Qubiton Sz. Bíró Zoltán arról írt, az orosz propaganda szerint a „kollektív Nyugat” Oroszország megsemmisítésére tör, és azon töri a fejét, hogy miként darabolhatná fel az országot, hogy hozzájusson természeti kincseihez, de az évek óta tartó kampány csak részben járt sikerrel.
Az Egyesült Államokban sem a Washington Post, sem a Los Angeles Times nem közöl idén olyan vezércikket, amiben valamelyik elnökjelölt mellett foglalnak állást. Valahogy mindkettő tulajdonosának, most jutott eszébe szakítani a tradícióval. A világ leggazdagabb emberei féltik befektetéseiket a sértődős Trumptól, és nem számít, hogy ezzel éppen saját lapjaik, és úgy általában a független média sírját ássák.
Írtunk arról is, hogy miközben Donald Trump rasszista kijelentésekkel riogat, a közvélemény-kutatások szerint mégis előretört a kisebbségi szavazók között, közben Kamala Harrisnek jó esélye van arra, hogy a fehérek között jobb szavazatarányt érjen el, mint bármelyik demokrata jelölt az elmúlt évtizedekben. Hír volt még az Egyesült Államokból, hogy Steve Bannon egy héttel az elnökválasztás előtt kiszabadult a börtönből, és írtunk arról is, hogy
Izrael megtiltotta az ENSZ palesztinokat segítő ügynökségének működését, közel 100 ember, köztük civilek, gyerekek haltak meg Gázában egy izraeli légicsapásban, a Hezbollah megnevezte új vezetőjét, mire az izraeli védelmi miniszter megüzente, ez ideiglenes, több ezer orvos adta be felmondását Szlovákiában, mert nem kapnak elég nagy béremelést, 60 méter magas szargejzír tört föl Moszkvában, Rodrigo Duterte elismerte, hogy halálosztagot vetett be a drogok elleni háborújában, villamos hajtott egy Apple boltba Oslóban, és hogy hajtóvadászatot indítottak az osztrák férfi ellen, aki agyonlőtte két vadásztársát.
Jó
A Csontváry-házról sokan tudják, milyen regényes körülmények között menekült meg itt a magyar festészet több remekműve a pusztulástól. De nem ez az egyetlen érdekes története. És írtunk arról is, hogy a könyvtár mélyén találtak rá egy eddig ismeretlen Chopin-keringőre.