Számos fajból származó kígyóméreg ellen nyújtottak hatásos védelmet azok az antitestek, amelyeket az amerikai Tim Friede véréből nyertek ki, írja a BBC. Friede ugyanis közel két évtizeden át injekciózta, és maratta magát különböző kígyók mérgével önkéntesen.
Friede vérének tanulmányozása jelentős lépést jelenthet egy olyan ellenméreg kifejlesztése ellen, amely képes több kígyómérget is hatástalanítani. A jelenlegi ellenmérgek ugyanis külön-külön fajonként működnek, és nem minden marás ellen áll mindig rendelkezésre ellenméreg.
A kígyómarások évente nagyjából száznegyvenezer ember halálát okozzák, és háromszor ennyi ember végzi amputációval, vagy maradandó fogyatékossággal.
Friede összesen több mint kétszáz marást szenvedett el, és több mint hétszáz injekciót kapott a világ leghalálosabb kígyómérgeiből, köztük mambáktól, kobráktól vagy más fajok mérgeinek keverékéből.
Az egykori teherautó-szerelő akkor kezdte el kiépíteni immunitását, mikor először kezdett el mérgeskígyókkal foglalkozni, amit YouTube-on is dokumentált. Elmondása szerint rögtön az elején elszúrta, és két kobraharapás után kómába is esett.
Végül magától döntött úgy, hogy kísérleti alannyá válik, hogy ezzel is segítsen az áldozatokon. „Életstílussá vált. Csak nyomtam, nyomtam és nyomtam, amennyire csak tudtam. Azokért az emberekért, akik nyolcezer mérföldre vannak tőlem, akik kígyómarásban halnak meg” – mondta.
Friede-re a Centivax nevű biotechnológiai vállalat igazgatója bukkant rá, aki kutatócsoportjával olyan antitestek után kutatott, amelyek széles körben hatásosak a kígyómérgek ellen. Olyan antitesteket keresett, amelyek a toxin egyedi részei helyett, azokat a részeket támadják, amelyek toxinok egész osztályában közösek.
A Friede véréből kinyert anyagokat végül egy harmadik ellenanyaggal keverték el, az így létrejött koktéllal pedig egereken kísérleteztek. Az állatok a 19 leghalálosabb kígyó mérgeiből 13 halálos dózist éltek túl, a maradék hat méreg ellen pedig a koktél részleges védelmet nyújtott.