A Subway az Egyesült Államok legnagyobb gyorsétterem-lánca, az elmúlt év során azonban több mint 600 üzletet zárt be, ezzel folytatva a 2016 óta tartó csökkenő trendet. A 2023-as évben a lánc nettó 631 üzlettel kevesebbet működtetett az USA-ban, ami a legnagyobb éves visszaesés a közelmúltban.
A bezárások hátterében több tényező áll: a franchise-hálózat telítettsége, a csökkenő forgalom, valamint a növekvő működési költségek. Különösen Kaliforniában jelentős a hatás, ahol 2024 áprilisában a gyorséttermek minimálbére 16 dollárról 20 dollárra emelkedett, ami jelentősen megterheli a Subway franchise-üzemeltetők nyereségességét. Egyes kaliforniai üzletek akár 7–10 százalékkal is emelték az áraikat, hogy kompenzálják a megnövekedett bérköltségeket.
A Subway 2015-ben érte el csúcspontját az USA-ban több mint 27 ezer üzlettel, de azóta folyamatosan csökken a számuk. 2023 végére az amerikai üzletek száma 20133-ra esett vissza, ami a legalacsonyabb 2005 óta. Bár a nemzetközi terjeszkedés részben ellensúlyozza a hazai visszaesést, a márka továbbra is kihívásokkal küzd az amerikai piacon.
2024 áprilisában a Subway-t hivatalosan felvásárolta a Roark Capital, egy magántőke-befektető cég, amely több más gyorséttermi márkát is birtokol, mint például a Dunkin’ és a Jimmy John’s. A felvásárlás értéke 9,6 milliárd dollár volt, és az amerikai Szövetségi Kereskedelmi Bizottság (FTC) vizsgálata után hagyták jóvá.
A Subway jelenlegi stratégiája az üzlethálózat optimalizálására összpontosít: új üzletek nyitása, meglévők áthelyezése forgalmasabb helyekre, valamint kevésbé jövedelmező egységek bezárása. A cél a márka hosszú távú stabilitásának és versenyképességének megőrzése.
(via)
Kiemelt fotó: illusztráció, Getty Images
The post Bajba került a hazánkban is népszerű gyorsétteremlánc, csak tavaly 600 üzletet kellett bezárniuk first appeared on nlc.