A mesterséges intelligencia egyre nagyobb szerepet játszhat a jövőben az orvosi diagnosztikában, ezt támasztja alá egy friss kutatás is, amit a Semmelweis Egyetem kutatói végeztek. A vizsgálatban a világszerte ismert GPT-40 modellt tesztelték bőrbetegségek felismerésében, és az eredmények meglepően biztatóak: a mesterséges intelligencia az esetek 93%-ában helyesen azonosította az aknét vagy a rosaceát.
A kutatás során olyan páciensek fotóit elemezték, akiknél a szakorvosi diagnózis egyértelműen igazolta valamelyik bőrbetegség jelenlétét. A képeket először két, egymástól független bőrgyógyász értékelte ki, és ha eltért a véleményük, egy harmadik szakértő döntött. A végleges diagnózist így többségi alapon állapították meg. Ezt követően a képeket megmutatták a ChatGPT-nek is, amely minden esetben adott valamilyen diagnózist, és összességében 93%-os pontossággal találta el a helyes kórképet.
A részletes adatok még meggyőzőbbek: míg
az akne felismerésében 91%-os, a rosacea esetében 100%-os volt a találati arány.
A modell ráadásul szinte soha nem keverte össze ezeket más betegségekkel, ami különösen fontos a pontos diagnózis szempontjából.
A vizsgálatban nemzetközi bőrgyógyász szakértők is közreműködtek, köztük a Yale Egyetem egyik vezető mesterségesintelligencia-kutatója. A szerzők szerint az ilyen eszközök hosszú távon lerövidíthetik azt az időt, amíg eljutunk az orvoshoz, és segíthetnek megelőzni a betegségek súlyosbodását.
Dr. Mehdi Boostani, a tanulmány első szerzője és a Semmelweis Egyetem PhD-hallgatója úgy fogalmazott:
Az olyan, mindenki számára elérhető MI-eszközök, mint a ChatGPT, egyre nagyobb szerephez jutnak a bőrgyógyászati önellenőrzésben, sőt hatással vannak arra is, hogy valaki orvoshoz fordul-e vagy sem.
A kutatás vezetője, dr. Kiss Norbert hangsúlyozta: az akne és a rosacea gyakori, mégis könnyen összetéveszthető betegségek, és az MI használata jelentősen segíthet a gyorsabb ellátásban.
Minket is meglepett, mennyire jól teljesített a ChatGPT. A betegek sokszor szkeptikusak a használatát illetően, és az orvosok sem mindig bíznak ezekben az eszközökben. Ezért is tartottuk fontosnak, hogy tudományos vizsgálatban mérjük fel, valójában mire képesek.
– mondta dr. Kiss Norbert
A végső diagnózis természetesen továbbra is a szakorvosok feladata, de az MI már most képes lehet felismerni az intő jeleket. A világ számos pontján történt már, hogy egy egyszerű MI-eszköz, például a ChatGPT, konkrétan életet mentett.
A kisujjpanasztól a rákdiagnózisig
Egy kétgyermekes anyuka, Lauren Bannon története jól példázza, mekkora jelentősége lehet az önellenőrzésnek. 2024 elején kezdődtek nála az aggasztó tünetek: ujjai merevek voltak, majd gyomorfájdalmak mellett gyors súlyvesztés történt. Az orvosok kezdetben reumás ízületi gyulladásra vagy refluxra gyanakodtak, mint kiderült tévesen. Lauren úgy döntött, megosztja tüneteit a ChatGPT-vel is. A mesterséges intelligencia a Hashimoto-kórt (autoimmun betegség, amely a pajzsmirigy krónikus és fájdalommentes gyulladásához vezet) dobta ki, és a tipp végül a nyomára vezetett a valódi betegségnek: pajzsmirigyrákot diagnosztizáltak nála. Lauren ma is úgy véli, az MI nélkül talán soha nem derült volna fény a pajzsmirigy problémájára.
Lauren Bannon (Fotó: Profimedia)
Tenyérjóslás helyett irány a bőrgyógyászat
Egy Rin nevű TikTok felhasználó arról számolt be videójában, hogy kipróbálta, képes-e jósolni a tenyeréből a mesterséges intelligencia. Amikor feltöltötte a képet, igencsak meglepődött az eredményen: a chatbot észrevette, hogy a mutatóujja alatt egy gyanús anyajegy van. Azt tanácsolta neki, keressen fel egy bőrgyógyászt, mert nagyon hasonlít az akrális lentiginózus melanómára (egy ritka bőrrák típusra, amely gyakran a tenyéren, talpon vagy a körmök alatt jelenik meg). Bár az anyajegy elmondása szerint már 2020 óta megvan és nem változott az alakja, úgy döntött megmutatja egy dermatológusnak. Szerencsére nem lett igaza a ChatGPT-nek.
Forrás: @sandwitchbread
A leukémiát is felismerheti ChatGPT?
A francia Marly Garnreiter sokáig azt hitte, a gyász miatt gyengült le nagyon. Miután édesapja elhunyt vastagbélrákban, rohamosan fogyni kezdett és krónikus fáradtság gyötörte. Kivizsgáláson is járt, de a vérképe rendben volt, így az orvos is inkább pszichés okokat sejtett. Ám amikor hónapokkal később sem múltak a tüntetek, Marly úgy döntött, megkérdezi róla a ChatGPT-t. A mesterséges intelligencia egyértelmű választ adott: számításba kell venni, hogy leukémiája, pontosabban Hodgkin-limfómája van. A diagnózis döbbenetes módon beigazolódott, és az MI-nek hála időben eltudtták kezdeni a kezelést.
Marly Garnreiter (Fotó: Profimedia)
Ezek az egyéni történetek is jól mutatják: a mesterséges intelligencia nem csodaszer, de értékes eszköz lehet az önvizsgálatban. Különösen azokban az országokban lehet fontos, ahol kevés a szakorvos. Dr. Mehdi Boostani PhD-hallgató szerint a ChatGPT-hez hasonló eszközök segíthetnek felismerni a betegségeket, és fontos szerepet játszhatnak abban, hogy időben eljussunk egy szakemberhez.
Magyar applikáció segíthet felismerni a bőrrákot
Ha időben sikerül azonosítani a melanómát, az életet is menthet. Ebben segít a magyar fejlesztésű Emdee Skin applikáció, amit a Semmelweis Egyetem és az ELTE közösen fejlesztett. A program egyszerűen működik: egy fotó alapján képes előszűrni a bőrelváltozásokat, és megmondani, szükséges-e bőrgyógyászhoz fordulni. Használata nemcsak időt és energiát takaríthat meg, de csökkentheti a felesleges aggodalmakat is, miközben segít kiszűrni a potenciálisan veszélyes elváltozásokat, mint például a melanóma vagy a basalioma, amelyek a leggyakoribb bőrrák-típusok közé tartoznak.
The post A ChatGPT képes kiszűrni a bőrrákot egyetlen fotó alapján first appeared on nlc.