Szalome Zurabisvili georgiai elnök kedden a nemzetközi közösség nyomásgyakorlását kérte, hogy kikényszerítse a szerinte manipulált parlamenti választások felülvizsgálatát.
Ezt a választást elcsalták
mondta az RFI francia rádiónak Zurabisvili, aki szkeptikusan nyilatkozott a központi választási bizottságnak (CIK) a szavazatok részleges újraszámolásával kapcsolatos tervéről.
„Önmagában semmit nem várok el egy olyan központi választási bizottságtól, amely teljesen a hatalmon lévő párt kezében van” – mondta az elnök. „Az egyik járható út, hogy az európai és amerikai partnerek segítségével a választások felülvizsgálatát egy nemzetközi vizsgálat támogatná” – tette hozzá Zurabisvili.
Az elnök „a nemzetközi közösség nagyon erős nyomásgyakorlását” kérte annak érdekében, hogy „a hatóságok fogadják el az eredmények tényleges és teljes körű felülvizsgálatát”, ami szerinte a lehető legjobb kimenetel lenne az ország számára. A másik lehetőség a választások megismétlése lenne – mondta.
Ahogy arról beszámoltunk, a nemzetközi kritikákkal szembemenve a magyar kormány elismerte a választás eredményét, és már a szavazás éjszakáján gratulált a győztesnek.
Közleményében Josep Borrell azt írta: nemzetközi megfigyelők jogsértésekről számoltak be úgy a kampány során, mint a választás napján, jelentéseik pedig nem nyilvánították sem szabadnak, sem tisztességesnek a választásokat.
A választási bizottságnak és az illetékes hatóságoknak ki kell vizsgálniuk a szabálytalanságokat, a szavazókra nehezedő nyomásgyakorlások és megfélemlítések jelentett eseteit, amelyek befolyásolják a választási folyamatba vetett bizalmat – jelentette ki Borrell, majd hozzátette: e szabálytalanságok kivizsgálását gyorsan, átláthatóan és függetlenül kell végezni.
Georgia uniós tagjelölt ország, s mint ilyennek, bizonyítania kell az európai értékek iránti elkötelezettségét, kezdve a választási folyamat teljes átláthatóságával
fogalmazott.
A választások feddhetetlensége és a jogállamiság fenntartása a demokrácia sarokkövei, valamint az uniós csatlakozási folyamat szerves részét és alapjait képezik – hívta fel a figyelmet az MTI beszámolója alapján.
Tájékoztatása szerint felkérte az Európai Unió Tanácsának a közös kül- és biztonságpolitika, valamint a közös biztonság- és védelempolitika alakításáért felelős konzultatív testületét, az úgynevezett Politikai és Biztonsági Bizottságot, hogy még a keddi nap folyamán tartson vitát a georgiai helyzetről. Közölte továbbá, a georgiai helyzet megvitatását a Külügyek Tanácsa novemberi ülésének napirendjére is feltette.
Georgia népe hónapok óta fejezi ki a demokratikus értékek iránti elkötelezettségét, továbbá országa uniós útján való előrehaladását sürgeti. A georgiaiak megérdemlik, hogy átlássák a választási folyamatot és biztosak lehessenek a következő kormány legitimitásában. Fontos, hogy a tiltakozások és a kormány ezekre adott válaszai békések maradjanak. Az országban tapasztalható demokratikus hanyatlást vissza kell fordítani, és kedvező környezetet kell biztosítani a média, a civil társadalom és az ellenzék számára, amelyek a pluralista, demokratikus társadalmat alkotják – tette hozzá közleményében az uniós diplomácia vezetője.
The post Georgia elnöke: Ezt a választást elcsalták first appeared on 24.hu.