Magyarország nem lát a horizonton olyan amerikai beruházásokat, amelyek kiszorítanák a kínaiakat – mondta Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter hétfői sajtótájékoztatóján. Az egyik akadály az, hogy az Egyesült Államok még nem állapodott meg új adóegyezményről Magyarországgal, amelyet az előző Joe Biden-kabinet mondott fel 2023-ban.
Nem látunk olyan befektetési potenciált az Egyesült Államok részéről, amely Kínával egyenrangú lenne
– jelentette ki a Bloomberg kérdésére a miniszter, hozzátéve, hogy a magyar kormány nagyon pragmatikus álláspontot képvisel.
A portál szerint Donald Trump amerikai elnök kabinetje nyomást gyakorol Magyarországra, hogy csökkentse Kínától való függőségét, miután az ázsiai ország a magyar kormány kulcsfontosságú partnerévé vált az elektromosjármű-iparban, valamint a távközlésben. Trump legidősebb fia, ifjabb Donald Trump pénteken arra szólította fel Magyarországot és más, kínai kapcsolatokkal rendelkező kelet-európai országokat, hogy inkább az Egyesült Államokat válasszák fő gazdasági partnerüknek.
Ez egybecseng Robert Palladinónak, az Egyesült Államok budapesti ügyvivőjének üzenetével, aki szerint Kína „stratégiai kihívást” jelent, amely „éberséget, átláthatóságot és egységet” követel a nyugati szövetségi rendszer tagjaitól.
Magyarországon a legnagyobb új beruházók közé tartozik a kínai akkumulátorgyártó CATL és a globális elektromosjármű-óriás, a BYD. Magyarország emellett megállapodott a Huawei Technologiesszal is a kapcsolatok elmélyítéséről, annak érdekében, hogy közös felhőszolgáltatási platformot fejlesszen ki a kormányhoz közel álló 4iG Nyrt.-vel.
The post Az Orbán-kormány nem enged Trumpék nyomásának, maradhat a kínai partnerség first appeared on 24.hu.