A Fővárosi Törvényszék első fokon 4 év fegyházbüntetésre ítélte azt a férfit, aki 2020 decemberében egy vödör vízzel leöntött egy hajléktalan nőt, aki reggelre fagyhalált halt. Gy. P.-t védekezésre képtelen személy sérelmére elkövetett emberölés bűntette miatt ítélték el.
Az ítélet szerint a kispesti Gy. P. lakásának egyik ablaka egy térre nézett, ahol a hajléktalanként élő, fizikailag legyengült állapotban lévő nő életvitelszerűen tartózkodott. A nő rendszeresen ivott és gyakran kiabált.
Gy. P. vallomása szerint számtalanszor kihívták a nőre a rendőröket, de azok nem tudtak vele mit kezdeni, legfeljebb egy időre eltűnt, aztán visszatért. A mentőket is szinte napi szinten hívták hozzá. Többnyire visszautasította az ellátást, ha pedig azt nem is, visszajönni újra visszajött.
Gy. P. internetes fórumokon kezdett kutakodni megoldások után. Rábukkant a javaslatra, miszerint kényelmetlenné kell tenni az adott környezetet az elűzni akart hajléktalan számára, így anélkül lehet távozásra bírni őket, hogy bántódásuk esne. Gy. P.-ben felmerült az ötlet, hogy leönti a nőt vízzel. Ezt meg is tette több alkalommal a végzetes eset előtt, de akkor még nyár volt, majd ősz.
2020. december 13-án azonban a meteorológiai szolgálat adatai szerint 4 fok körül alakult a hőmérséklet a hajnali órákban. Gy. P. azt mondta, nem egyenesen az áldozat fejére borította a vizet, hanem a nagy halom takaróra. A nő azonban kihűlés következtében reggelre életét vesztette. Az ítélet szerint testének vízzel való leöntése felgyorsította a kihűlését.
Az esetet egy térfigyelő kamera is rögzítette:
Gy. P. másnap már látta, hogy a rendőrök a háza előtt állnak. Először nem beszélt senkinek arról, amit tett. Végül azonban maga jelentkezett a rendőrségen. Hallgatása alatt a vizes vödröt kidobta a szelektív kukába, a tette idején viselt ruháitól pedig megszabadult. Vallomása szerint meg sem fordult a fejében, hogy a nő meghalhat. Azt remélte, a nő majd összeszedi a holmiját, és elmegy máshova. Gy. P. mélyen megbánta a tettét.
A bíróság arra a megállapításra jutott, hogy a haragos, elkeseredett és a zavaró helyzet megoldásával kapcsolatban önmagát tehetetlennek érző férfi eshetőleges szándékkal követte el a cselekményt, tette után pedig igyekezett a ráutaló nyomokat és eszközöket eltüntetni. Gy. P. tudta, hogy a nő alszik, valamint az alkoholfogyasztás és a kihűlés közötti összefüggéseket is ismerte, így ok-okozati összefüggés volt tette és a nő halála között.
A bíróság az eljárásban enyhítő körülményként értékelte többek között Gy. P. büntetlen előéletét, beismerését és megbánását is. Az ítélet nem jogerős, a Fővárosi Ítélőtáblához lehet ellene fellebbezni.
Az ügyről ebben a cikkben írtunk korábban bővebben.