A világ első pattanásosság elleni vakcinájának kifejlesztésével kísérleteznek a Sanofi nevű francia gyógyszeripari cég kutatói. A vállalat azt reméli, hogy ezzel a készítménnyel az állapot teljesen új kezelési módját dolgozhatják ki – számolt be róla a Live Science.
A pattanásosság – másnéven akné – egy bőrbetegség, amely akkor alakul ki, ha az elhalt hámsejtek és a bőrből származó olaj eltömítik a szőrtüszőket és a pórusokat. Ez a folyamat pattanások kialakulásához vezet, amelyek leggyakrabban az arcon, a felkaron és a háton jelennek meg. A brit Országos Egészségügyi Szolgálat (NHS) adatai szerint a pattanásosság a 11 és 30 év közötti korosztály mintegy 95 százalékát érinti. A pattanásosságnak számos oka lehet, például a serdülőkorra jellemző hormonális változások, de állhatnak a hátterében genetikai és életmódbeli faktorok is, például az egészségtelen étkezés.
A pattanásosság a legtöbb embernél nem feltétlenül igényel kezelést, vannak azonban súlyosabb esetek, amelyeket retinoidok, antibiotikumok vagy hormonszabályozó készítmények alkalmazásával igyekeznek kezelni az orvosok. Ezeket a szereket azonban hosszan kell használni, hogy hatásuk legyen és gyakran kellemetlen mellékhatásokkal járnak. A Sanofi kutató abban bíznak, alternatívát kínálhatnak majd ezekre a készítményekre, ám egyelőre még nem világos, hogy az új vakcina hatékony-e.
A vállalat fejlesztése egy mRNS alapú oltás, vagyis azt a technikát alkalmazza, amelynek létrehozásáért Karikó Katalin Nobel-díjat kapott. A vakcinát olyan felnőtteknek szánják, akik mérsékelt vagy szélsőséges pattanásossággal érintettek. Az oltás egyelőre kísérleti fázisban van, amely a tervek szerint 2027-ig tart, ám piacra kerüléséig ennél jóval tovább kell majd várni. Még ha a kísérleti fázisokban hatásosnak is bizonyulnak, a vakcináknak általában kifejlesztésüktől számolva nagyjából egy évtizedet kell várniuk, mire forgalomba kerülhetnek.
The post Pattanások elleni vakcinát hoztak létre first appeared on 24.hu.