Hallottál már a shilajitról? Ez egy olyan szervetlen ásványi anyag, amiben több, mint negyven féle hatóanyag található, melyek közül a legjelentősebb, a fulvosav. A természetesen előforduló, feketés-barnás gyantát többek között a Himalájában, Oroszország hegyvidékén, és Afganisztánban lehet fellelni.
Az, hogy mennyire biztonságos a használata, vagy hogy milyen mellékhatásai lehetnek, egyelőre nem igazán tudjuk, ugyanis nem sok kutatás készült még a témában. Viszont, miután a nepáli, valamint indiai ájurvédikus gyógyítás évtizedek óta használja, az ő megfigyeléseiknek köszönhetően kialakult már az idők során egy kép a shilajit jótékony hatásairól. Lássuk, mik ezek!
Fotó: Luke Chan/Getty Images
Segít a termékenységben
Kutatások kimutatták, hogy napi 500 mg shilajit szedése jelentősen megnövelheti a dehidroepiandroszteron (DHEA-S) nevű hormont, és így összességében a teljes tesztoszteronszintet. Ebből pedig az következik, hogy akár a férfi meddőség kezelésében is segíthet ez a táplálékkiegészítő.
Lassítja az öregedést
Az ajurvédikus gyógyászatban elsősorban az antioxidáns és gyulladáscsökkentő hatása miatt alkalmazzák, hogy lassítsa az öregedést és meghosszabbítsa az élettartamot. A shilajit emellett lassíthatja az öregedésért is felelős oxidatív stresszt, növelheti a szervezet kollagéntermelését, illetve gyorsíthatja a sejtek megújulását.
Stressz elleni fegyver
Arra is találhatunk bizonyítékot, hogy ez az ásvány adaptogén hatással rendelkezik, vagyis képes fokozni a pszichés vagy fizikai stresszel szembeni ellenállóképesség. Fontos azonban kiemelni, hogy a legtöbb kutatást, ami a shilajit stresszkezelő képességéről szól elsősorban állatokon végezték. Több emberi kísérletre van szükség még ahhoz, hogy kiderüljön, hogyan is hat (ha egyáltalán) a stresszre az emberekben ez a táplálékkiegészítő.
Betegségek ellen is bevethető
Fulvosav tartalma miatt a shilajit a vírusfertőzésekkel is felveheti a harcot, ahogy akár az Alzheimer-kór kialakulását és a rákos sejtek szaporodását is lassíthatja. A sejtmegújító képességének köszönhetően emellett a csontritkulás ellen is bevethető.
Viszlát, izomláz
Kutatások arra jutottak, hogy a sportolók, akik shilajitot szednek, kevésbé tapasztalnak izomlázat, fáradtságot egy-egy edzés után, ráadásul a céljaikat (amennyiben az a minél jobb izomerő) is hamarabb elérik.
Hogyan szedjük a shilajitot?
Az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatalának nincsen szabályozása a shilajitra, vagyis nincs egy konkrét adag, amit biztonságosnak és hatékonynak tituláltak volna. Azokban a kutatásokban, amiket végeztek a táplálékkiegészítővel kapcsolatban azonban elmondható, hogy napi 300-500 mg beszedéséről volt szó. A legjobb, ha követed a csomagoláson látható utasításokat, illetve felkeresed a háziorvosod, hogy segítsen megtalálni a számodra megfelelő, egészséges dózist.
The post Te hallottál már a shilajitról? Ezért van oda mindenki most érte! first appeared on nlc.