Észak-Amerika vizes élőhelyeit egykor félelmetes csúcsragadozók, a mára kihalt Deinosuchus nemzetség hatalmas termetű fajai uralták. Ezek az óriáskrokodilok több millió éven keresztül maradtak fenn, egy új tanulmányban magyar kutatók fedték fel, mitől lehettek ennyire sikeresek.
A Deinosuchus fajai 82-75 millió éve, több mint tízmillió évvel a jól ismert dinoszaurusz, a Tyrannosaurus rex megjelenése előtt léteztek.
Erre utalnak a csontjaikon lévő harapásnyomok.
Ekkoriban Észak-Amerikát egy tenger szelte ketté, amelynek a Deinosuchusok mindkét oldalán megtelepedtek. Ezeket a krokodilokat mostanáig az édesvízi aligátorok és kajmánok rokonának tekintették, és tisztázatlan volt, hogyan tudtak az Észak-Amerikát kettészelő tenger ellenére széles körben elterjedni. Az ELTE Magyar Dinoszaurusz Kutatócsoport munkatársa, Rabi Márton és nemzetközi kutatócsoportja most viszont megállapították, hogy sikerük kulcsa sósvíztűrő képessége és hatalmas mérete lehetett.
Elemzésünk meglepő módon kimutatta, hogy a Deinosuchus nem állt szoros rokonságban az aligátorokkal és a kajmánokkal, és egyetlen élő krokodilfajjal sem
– árulta el a kutató.
A szakértők szerint ezek a krokodilok – bár nem voltak kifejezetten sósvíziek – jól tűrték a sót, a tenger átszelése nem okozott nekik problémát, így terjedhettek el széles körben Észak-Amerikában. Ez a képesség az alligátor- és kajmánfélékből később kiveszett.
A kréta időszak végén azonban a tengerszint drasztikusan csökkent, ez pedig a vizes élőhelyek elvesztésével a faj kipusztulásához vezethetett.
A Deinosuchus riograndensis faj egyedeinek testhosszát a kutatók korábban nyolc és tizenkét méterre tették. A kutatócsoport most új testhossz-becslést is végzett, és a koponya szélességét alapul vevő módszerrel 7,7 méter teljes hosszúságot állapított meg. A töredékes maradványok azt mutatják, hogy ennél lehettek valamivel nagyobb példányok is.
A vizsgálatok során a kutatók azt találták, hogy óriáskrokodilfajok egymástól függetlenül legalább tizenkét alkalommal fejlődtek ki az elmúlt 120 millió év során. Megjelenésük minden esetben kimagasló produktivitású vizes élőhelyekhez vagy tengeri ökoszisztémákhoz kötődött.
The post Magyar kutatók fejtették meg az óriáskrokodilok titkát first appeared on 24.hu.