Néhány hete botrányt okozott, amikor nyilvánosságra került egy MTA-s állásfoglalás: amennyiben Orbán Viktor májusban meglátogatná a tudományos akadémia alapításának 200. évfordulójára emlékező ünnepi ülést, a kormányfő március 15-i beszéde elleni tiltakozásul a résztvevők számottevő része elhagyná a termet.
Hogy valójában mennyien hagynák el a termet, azt már soha nem tudjuk meg, mivel a HVG értesülései szerint a kormány távol tartja magát a rendezvénytől. Az ünnepi beszédet Sulyok Tamás köztársasági elnök mondja el.
(FRISSÍTÉS: Közben megjött az MTA meghívója, amiből kiderült, hogy Hankó Balázs, kultúráért és innovációért felelős miniszter is mond beszédet.)
A hatalom és az akadémia kapcsolata nem éppen a legjobb. Másfél hete Schmidt Mária szállt bele páros lábbal az intézménybe, amit a „velünk élő sztálinizmus” maradványának nevezett.
Freund Tamás, az MTA elnöke felvette a kesztyűt. A kormányhoz közeli üzletemberekre utalva írta: „Természetesen nem állítható, hogy minden esetben a legjobbak jutottak be a testületbe, de ennyi hibaszázalék a társadalom minden szektorában előfordul. Például a gazdasági elitbe sem azok kerültek minden esetben, akik a gazdálkodáshoz, cégvezetéshez, vagy az adott ipari/agrár szakterületekhez a legjobban értettek. Voltak esetleg, akik csupán »jókor voltak jó helyen«? Biztosan állíthatom, hogy a Magyar Tudományos Akadémián sokkal jobbak az arányok.”