A jövő évtől számottevően megnő az üzemanyag-kiskereskedők által fizetendő adó az energiahatékonysági kötelezettségi rendszerre (EKR) vonatkozó törvény módosításának hatályba lépésével. Emiatt drágul az üzemanyag is, mégpedig tartósan. A társadalmi egyeztetésen lévő javaslattal a kormány az uniós jogszabályokat követi – írja a Világgazdaság.
A lapnak Egri Gábor, a Független Benzinkutak Szövetségének (FBSZ) elnöke elmondta, az adó révén azt az uniós célt kell elérni, hogy a 2018-as állapothoz képest 2030-ra 32,4 százalékkal csökkenjen az uniós tagországok energiafelhasználása. Egri szerint azonban a jogszabály pont nem a végpontokat (energiatermelőket és felhasználókat fogja meg), hiszen a lakosságot szigetelésekkel, nyílászárócserékkel tehetne az energiafelhasználás csökkentéséért, a közlekedésben kisebb fogyasztású autókat lehetne használni, az ipar pedig energiahatékonysági beruházásokkal tehetne érte. Ehelyett a benzinkutasoknak kell jövőre a 2023-as eladásaik után jóval nagyobb adót fizetniük a törvényben eddig szereplőnél. A törvény 2019-es életbe lépésekor (a szövetség korábbi közleménye szerint) az adó literenként
1,05 forint volt,most 11 forint,de a fizetési kötelezettség most tervezett megemelésével a 2023-as forgalom után literenként már 17,45 forintot,a 2027-es után pedig 32,6 forintot kellene fizetni.
Mivel a jogszabály a tárgyévet megelőző év előtti évben eladott üzemanyag-mennyiségre vetíti az adót, az FBSZ ezt visszamenőleges hatályú döntésnek értékeli. A szövetség múlt keddi közleménye szerint a kiskereskedelmi árrésből mintegy 62-féle adót, járulékot kell fizetni.