A vizes zsemle alapélelmiszer. Három okból áll neki sütni az ember: vagy azért, mert így olcsóbb lesz, ami kétségtelen tény, nincs mit hozzátenni. Persze a munkánk és az időnk nincs megfizetve, de ennek úgyis csak akkor állunk neki, ha szeretünk ilyesmit csinálni, és ezzel meg is érkeztünk a második okhoz. Szeretünk sütni. A harmadik motiváció pedig az lehet, hogy hosszas és kitartó keresés után sem találtuk meg azt a kereskedelmi forgalomban kapható pékárut, amivel igazán elégedettek lennénk. Valahogy nem úgy képzeljük el a jó kiflit, zsemlét, és hát, ezzel nehéz is lenne vitatkozni.
Na most, arra azért elég nehéz receptet írni, ami valaki fejében él a zsemléről, jó zsemle receptet viszont könnyű. A jó zsemle kívül ropogós, belül foszlós, légies, mégis tartalmas, nincs olyan érzésünk, hogy egy falásra be tudnánk tömni a szájunkba az egészet, ha nem vágna annyira a héja. Igen, az állagával kezdtem, mert azt sokkal nehezebb belőni, mint az ízét.
Ez egy elég jó zsemle (Fotó: Pablo Jeffs Munizaga, Getty Images)
Egyszerű ízvilág és a tökéletes textúra
Az íz mindig egyszerűbb eset; mint tudjuk, négy elem határozza meg: a só, a zsír, a cukor meg a sav. Csak a megfelelő arányokat kell eltalálni és meg is vagyunk. Téved egyébként, aki azt gondolja, hogy a zsemle aprócska kenyér, a zsemlébe ugyanis kerül cukor és valami zsiradék is.
Víz helyett dolgozhatunk részben vagy egészen tejjel is, így egy még lágyabb állagot fogunk kapni és a héj is fényesebb lesz. Sőt, ha nagyon kísérletező kedvünkben vagyunk, akkor kefírrel, joghurrtal vagy íróval is próbálkozhatunk, vagy a fekete övesek belevághatnak a kovászos zsemle készítésbe is. A végeredmény minden esetben más és más lesz természetesen.
Érdemes tehát kísérletezni a zsemlekészítéssel, ha sok időnk van és nem féltjük az alakunkat, mert sajnos határozott hátulütője a házi zsemlének, hogy annyira finom, hogy pillanatok alatt elfogy, és még észbe sem kaptunk, már dagasztjuk a következő adagot.
Most egy vizes zsemle alapreceptet adunk meg, ami semmi extra hozzávalót nem kíván, mindössze liszt, víz, só, élesztő, kicsi cukor és kevés olaj van benne, mégis nagyon finom.
Vizes zsemle recept
A megúszhatatlan lényeg az alapos dagasztás és a türelmes kelesztés, ezek nélkül ugyanis semmiképp sem lesz jó a zsemle. De mindig hangsúlyozom, hogy nem kell tartani a kelesztett tésztától! Aki egyszer ráérzett, örökre ráérzett.
Frissen sült zsemle (Fotó: Iko636, Getty Images))
Hozzávalók:
fél kiló finomliszt
2 teáskanál só
25 g friss élesztő
fél evőkanál cukor
2,8 dl langyos víz
3 cl olaj
Elkészítés:
A langyos vízbe belekeverjük a cukrot, majd belemorzsoljuk az élesztőt és hagyjuk felfutni.
Kimérjük egy tálba, ideális esetben a dagasztógép táljába a lisztet és belekeverjük a sót
Amikor felfutott az élesztő, beleöntjük a lisztbe, hozzáadjuk az olajat is és addig dagasztjuk, amíg fényes, rugalmas tésztát nem kapunk.
Ekkor letakarjuk egy konyharuhával és hagyjuk fél órán át pihenni.
Deszkára tesszük, 8 nagyjából egyforma darabra vágjuk és mindegyik darabból egy-egy szép golyót formázunk. Sütőpapírral kibélelt sütőlemezre tesszük, és megint hagyjuk kelni 45 percig, konyharuhával letakarva.
Amikor megkelt, megkenjük olajjal, majd vízzel, és betoljuk a 210 fokosra előmelegített sütőbe.
Akkor van kész, amikor szép színt kapott az összes zsemle, és az oldaluk sem fehér már.
Amikor kivettük a sütőből, újra megspricceljük hideg vízzel, ettől jó eséllyel kicserepesedik a héja.
Kész is a zsemle, de azért várjunk kicsit, mielőtt felfaljuk, nehogy megégessük vele magunkat!
The post Zsemlét olcsón: házi vizes zsemle recept – belül lágy, kívül ropog first appeared on nlc.