Az elmúlt mintegy 40 évben először rakott tojást a vadonban egy ritka madárfaj – derül ki a The Nature Conservancy környezetvédelmi szervezet közleményéből.
A guami jégmadár (Todiramphus cinnamominus) egy végveszélyben lévő állat, amely vadon már teljesen kihalt. Fogságban viszont még élnek példányai, ezek közül engedtek szabadon néhányat 2024 szeptemberében, a Palmyra-atoll nevű lakatlan szigeten.
Ez a madárfaj utoljára az 1980-as években szaporodott a vadonban, akkor még őshonos élőhelyén, Guam szigetén, ahonnan azóta teljesen eltűnt. A természetvédelmi szervezet tagjai arról számoltak be, hogy a kilenc madár látszólag remekül érzi magát az új környezetben, hamar felfedezték és megszokták a helyszínt. Aktívan vadásznak a sziget pókjaira és gekkóira, a fészeképítéssel és tojásrakással pedig az is kilátásba került, hogy sikerül felépíteniük egy tartós populációt.
A szakértők ugyanakkor kiemelték, hogy a Palmyra-atollra költöző párok mind egy évnél fiatalabb példányokból állnak, amelyek korábban még sosem raktak tojást. Ezért elképzelhető, hogy nem sikerül nekik elsőre a költés, akár több fészekaljnyi tojást is lerakhatnak majd, mire világra hozzák első fiókáikat.
Ha a mostani költés nem is lesz sikeres, a lerakott tojások azt sugallják, hogy van még remény a kihalás szélén álló faj megmentésére. A környezetvédők abban reménykednek, hogy idővel Guamra is visszatelepíthetik majd a jégmadarakat.
The post Visszatérhet a természetbe egy vadon kihalt állatfaj first appeared on 24.hu.