Idén a tavasziasan meleg február miatt korán elkezdődött a kullancsszezon, amely alatt az őshonos vérszívók mellett veszélyes, idegen fajokkal is találkozhatunk – derül ki a Magyar Kutatási Hálózat (HUN-REN) közleményéből. A Magyarországon újonnan megjelenő Hyalomma kullancsok tőlünk délebbre, Afrikában őshonosak, de vándormadarak segítségével könnyen terjednek, a globális felmelegedés hatására pedig egyre nagyobb eséllyel élnek túl és találnak megfelelő körülményeket a mi éghajlatunkon is.
Éppen ezért kiemelten fontos megtelepedésüknek és terjedésüknek vizsgálata, amelyben a kutatók a lakosság segítségére is számítanak. A HUN-REN Ökológiai Kutatóközpont arra kér mindenkit, ha kullanccsal találkozik, fotózza le az állatot, és ha Hyalomma fajra gyanakszik, zárható tégelyben őrizze meg, majd jelezze a szakértőknek. Erre a kullancsfigyelo.hu weboldalon, illetve a PRAGMATICK nevű telefonos alkalmazás segítségével van lehetőségünk, amely Android és iOS operációs rendszeren is elérhető.
Hazánkban nagyjából 20–30 kullancsfaj él, amelyek első ránézésre nehezen megkülönböztethetők egymástól. A Hyalomma kullancsokat arról lehet megismerni, hogy nagyobbak és gyorsabbak a hazai fajoknál, sötét, egyszínű háti pajzs jellemző rájuk, lábaikon pedig szabad szemmel is látható világos csíkok vannak.
HUN-REN
Magyarországon az elmúlt négy év során összesen 19 Hyalomma kullancsot sikerült begyűjteni, amelyeket főleg nagytestű emlősökön (pl. lovon, szarvasmarhán, bivalyon, szamáron) azonosítottak. A beérkező kullancsokat folyamatosan vizsgálják kórokozókra, eddig azonban nem találták meg bennük a krími-kongói vérzéses láz vírusát.
A kutatók hangsúlyozzák, hogy bármilyen kullancsfajjal találkozunk, a legfontosabb szempont az azonnali eltávolítás. Minél több időt tölt ugyanis a vérszívó a bőrünkbe fúródva, annál nagyobb az esély arra, hogy valamilyen kórokozó jut a szervezetünkbe. Ezért erdei túrák, kerti munkálatok után érdemes azonnal átnézni testünket, még akkor is, ha befújtuk magunkat valamilyen kullancsriasztóval, hiszen ezek a készítmények nem nyújtanak 100 százalékos védelmet.
The post Veszélyes idegen kullancsok jutottak az országba, ezt tegye, ha találkozik velük first appeared on 24.hu.