Egy friss tanulmány alapján sikerült egy korábban ismeretlen színt azonosítani – írja a The Independent. A szakértők által olónak nevezett színt eddig mindössze öt ember figyelhette meg a világon.
A kékeszöld telített árnyalataként leírt szín szabad szemmel nem látható, lézeres stimulációval viszont kinyílik az emberek színérzékelési skálája, így lehetővé válik a megfigyelés. Publikációjukban a kutatók bemutatják az Oz Vision System nevű technikát, amelyet az Oz, a nagy varázsló (Óz, a csodák csodája) Smaragdvárosának lakói által viselt zöld szemüvegek tiszteletére neveztek el.
A szakértők megállapították, hogy ha a lézer jeleit néhány mikronnal „megritkítják”, az alanyok az ingerlő lézer természetes színét érzékelik. Ha ezeket a mikrodózisokat pontosan adagolják, a szivárvány színei a természetes emberi színskálán túli árnyalatokban is megmutatkoznak.
Ren Ng, a Berkeley-i Kaliforniai Egyetem munkatársa és a csapat tagja szerint már a vizsgálatok kezdetén megjósolták, hogy korábban nem látott színjelek tűnhetnek fel, az viszont kérdéses volt, hogy az agy miként kezeli ezeket. Mint hozzátette: végül leesett az álluk.
Ng egyike volt annak az öt alanynak, aki részt vett a kísérletben.
A kutató analógiaként elmondta: tegyük fel, hogy valaki egész életében csak rózsaszínt lát, aztán egy nap minden korábbinál intenzívebb babarózsaszínt figyel meg, a többiek pedig elárulják: vörösről van szó.
A lézer csak a retina M-csapjait stimulálta, ezek olyan jeleket küldenek az agyba, amelyek természetes észlelés során nem fordulnak elő. A megfigyelt szín ellenőrzése során a résztvevőknek addig kellett állítaniuk egy színtárcsát, amíg az megegyezett az olóval.
A megnevezés egyébként a bináris 010-et jelöli, ami arra utal, hogy az L-, M- és S-csapok közül csak az M aktív. A rendkívül telített olo szürke háttér előtt kékeszöldként látható. James Fong, a Berkeley-i Kaliforniai Egyetem doktorandusza szerint a színt akár televíziók és telefonok képernyőjén is meg lehetne jeleníteni, de ez nem tűnik valószínű alkalmazásnak, hiszen speciális lézert és optikát igényelne.
Érdemes hozzátenni, hogy az eredmények nem győztek meg minden független szakértőt. John Barbur, a City St George’s University of London munkatársa szerint a kísérlet korlátozott volt, és nem beszélhetünk új színről, inkább csak telítettebb zöldről.
The post Korábban ismeretlen színt fedeztek fel first appeared on 24.hu.