A fenntarthatóságot nem egyszerű egyik pillanatról a másikra beépíteni a mindennapjainkba, azonban akadnak olyan praktikák és trükkök, amik szépen lassan része lesz az életünknek.
Szerencsére egyre többen vannak, akik az árak mellett azt is megnézik, hogy milyen összetevőkből áll az adott termék, honnan származik, vagyis jóval tudatosabban vásárolnak, és akad, aki próbál minél kevesebb szemetet termelni, és mielőtt valamit kidobna a kukába, megpróbálja felhasználni.
Ez a mindennapok. De mi a helyzet akkor, ha utazásról van szó? Nem szokatlan, hogy a légitársaságok gyakran a szokásosnál is alacsonyabb áron hirdetik meg a repülőjegyeket, a lehetőségnek pedig sokszor nehéz ellenállni, de jól döntünk, ha lecsapunk egy ilyen akcióra?
Mi az a fenntartható utazás?
A turizmus a világ egyik leggyorsabban növekvő iparága, és habár az elmúlt 10 évben az utazók környezettudatosabbá váltak, ennek ellenére sokakban felmerülhet a kérdés, hogy lehetséges-e egyáltalán az etikus turizmus?
Fenntartható utazónak lenni nem egy nagyszabású és egyszeri gesztusról szól, sokkal inkább egy életvitelről, lelkiállapotról, na meg persze a tudatos utazásról.
Ez pedig nemcsak azt befolyásolja, hogy mivel utazunk, vagy hol szállunk meg, hiszen az utazásunk minden tényezőjére kihat.
Sok utazónak a gondolkodásmódján is változtatnia kell
– mondta a New York Timesnak Dominique Callimanopulos, az egyik olyan utazásszervező vezetője, akik már számos díjat kaptak a fenntarthatóság iránti elkötelezettségükért. Dominique hozzátette, miszerint az embereknek meg kell tanulniuk, hogy az utazásaikat a fogadó közösséggel cserének tekintsék, ne pedig egy fogyasztói tranzakciónak.
Treehotel a svéd Haradsban (Fotó: Hufton+Crow/View Pictures/Universal Images Group via Getty Images)
Hogyan tudunk környezettudatosan utazni?
Néhány apró lépés is rengeteget tud segíteni a környezetszennyezés, illetve a klímaválság csökkentésének érdekében. Kezdésként például érdemes kevesebb csomaggal elindulni – pontosabban csak a legszükségesebbekkel – ugyanis ezzel is csökkentjük az esélyét annak, hogy néhány felesleges tárgy a kukában végzi majd.
A Föld napját április 22-én ünnepeljük világszerte; ezen a napon különféle eseményeket rendeznek világszerte, melyekkel felhívják a figyelmet a Föld természeti környezetének megóvására.
Persze ez csak egy dolog, amit megtehetünk, így elhoztunk most néhány tippet, ami segíthet abban, hogy fenntartható utazókká váljunk.
1. Válasszunk környezetbarát szálláshelyeket
Ha környezetbarát szálláshelyet választunk, azzal is csökkentjük a turizmus negatív hatását. Ezek a szálláshelyek megújuló energiaforrások használatától kezdve egészen a bioépítészetig ügyelnek arra, hogy ahol csak tudják, óvják a környezetet. Ráadásul a helyi gazdaságot is támogathatjuk, ha tudatosan választunk az ajánlatok között.
Ha zöld szálláshelyet szeretnénk keresni jó lehetőséget nyújthat például a Bookdifferent, az Ecobnb, vagy a Bookitgreen oldala is. ű
Fotó: StagLand Cabins, Hosszúhetény
2. Tömegközlekedés
Külföldön is érdemesebb a tömegközlekedést választani, ha ugyanis kevesebb autó kevesebb légszenyezéssel jár. És ez persze nem minden. A repülőgépek által kibocsátott szén-dioxid mennyisége jóval túlmutat a szárazföldi járművekén, éppen ezért azt javasolják, hogy hosszabb távú utazás során ha tehetjük inkább vonattal, vagy autóval közlekedjünk. Abban az esetben, ha mégis repülnénk, érdemes olyan keresőket használni, amelyek segítenek megtalálni az átlagosnál alacsonyabb károsanyag-kibocsátással rendelkező járatokat.
3. Csomagoljunk minél több újrahasznosítható tárgyat
A hulladéktermelés csökkentésének egyik legjobb módja, ha kevesebbet termelünk és nemet mondunk az egyszer használatos műanyagokra. Az utazáshoz érdemes néhány alapfelszerelést magunkkal vinni, ilyen például a vizespalack, a kávéspohár, az ételtartó, illetve a bambuszból készült evőeszközök is.
4. Helyi ételek fogyasztása
A helyi ételeket nemcsak azért érdemes fogyasztani, hogy jobban megismerjük az adott ország étkezési kultúráját, hanem azért is, hogy támogassuk a helyi vállalkozásokat. A helyben termelt élelmiszerek nem igényelnek szállítást, ráadásul frissek és táplálóak. Erősíti a turizmus multiplikátor hatását, vagyis támogatja a helyi gazdaságot és hozzájárul a munkaerő, illetve a jövedelem növekedéséhez.
Ballaro piac Palermoban (Fotó: Profimedia)
5. Utazás a csúcsidőn kívül
Az elmúlt években a túlzott turizmus már számos európai várost tett elérhetetlenné, de akadtak olyan látványosságok is, amelyeket már lezártak a rengeteg turista miatt. Ez a folyamat nagy hatással volt az infrastruktúrára, az ökoszisztémára, ráadásul a helyi lakosok is kezdtek kiszorulni a saját közösségükből.
A szezon végével azonban sok országban komoly gondot jelenthet a megélhetés, éppen ezért segíthet, ha a csúcsidőn kívül utazunk egy-egy turisztikai látványossághoz. Így elkerüljük a nagy tömeget, továbbá a helyi vállalkozásokat is támogatni tudjuk.
6. A helyi közösségek kultúrájának tiszteletben tartása
A helyi közösségek kultúrájának tiszteletben tartása megőrzi a kulturális és a művészeti örökséget. A helyiekkel való interakció a fenntartható utazás egyik legkifizetődőbb dolga. Megőrzi a nemzedékről nemzedékre átörökített hagyományokat.
The post Ez az 6 tipp örökre megváltoztatja, ahogy nyaralsz – és a Földet is megmenti first appeared on nlc.