2018-ban a csehországi Ostrov városa mellett autópályát építettek. A munkálatok során fedeztek fel egy meglepően jó állapotban lévő faépítményt. A kiérkező régészcsoport megállapította, hogy az építmény nagyjából 7200 éves lehet.
A lelet felkeltette a szakértők érdeklődését, különösen az építésének kifinomultsága miatt: alkotói kezdetleges eszközökkel (kő, csont, szarv…) végeztek nagyon finom munkát. „Ennek a kútnak az építése egyedülálló” – mondta Jaroslav Peška , az Olomouci Régészeti Központ vezetője.
A világ legöregebb fából készült építménye (forrás: Olomouc Archaeological Center)
A bronz- és vaskor, sőt a római kor építési technikáinak nyomait is magán viseli. Nem is sejtettük, hogy az első gazdák, akiknek csak kőből, csontból, szarvból vagy fából készült szerszámai voltak, képesek voltak ilyen precízen megmunkálni a kidöntött törzsek felületét
– mondta.
A dendrokronológiai elemzés – a fák növekedési gyűrűit vizsgáló módszer – feltárta, hogy a kút építéséhez használt tölgyfa rönköt Krisztus előtt 5266 és 5255 között vágták, azaz körülbelül 7275 évvel ezelőtt. Ez alaposan meglepte a kutatókat, és előkelő pozícióba emelte a szerkezetet, mint a világ legrégebbi fából készült építményét, tudományosan megerősített dátummal.
Érdekes tény: a szerkezetben használt oszlopok közül kettőt három-kilenc évvel a többi előtt vágtak le, ami arra utal, hogy ezeket már egy másik építményben használták korábban, mielőtt újra felhasználták volna a kút építésénél.
Autópálya építése közben találtak rá (forrás: Olomouc Archaeological Center)
A kút építési technológiája jól jelzi a felszín alatti vízforrásokkal kapcsolatos korabeli ismereteket.
Bár a kút belsejében talált kerámiatöredékek emberi jelenlétre utalnak a korai neolitikumban, a közelében nem találták lakások nyomait.
Emiatt a régészek úgy vélik, hogy a kút a régió különböző közösségeit szolgálta, abban az időszakban, amikor a vadászó-gyűjtögető társadalmakból letelepedő mezőgazdasági közösségekké váltak.
Az akkori emberek valószínűleg egyszerű faházakban éltek és háziasított állatokat tartottak. A kút szerkezetének fennmaradása annak köszönhető, hogy évszázadokon át víz alatt volt. A felfedezés részleteit a Journal of Archaeological Science 2020-ban megjelent cikkében tették közzé .
A kút épségének biztosítása érdekében kényes konzerválási eljáráson ment keresztül, melynek során fa deszkáját szacharózoldatba merítették: a cukor kitölti a fasejteket, megőrizve eredeti formáját.
(via)
The post 7200 éves a világ legrégebbi faépítménye: csak pár száz kilométerre találod tőlünk first appeared on nlc.