A húsvéti sonka főzőleve ízekkel teli, értékes „mellékterméke” a főzésnek. Bizony, a tészták főzőlevéhez hasonlóan érdemes eltennünk, és új ételekben felhasználnunk. A tojásfőzés is aktuális húsvét idején, és sokan nem tudják, de a tojás főzőlevét sem érdemes kiöntenünk. Ásványi anyagokban gazdag lesz tőle a víz, amit kihűtve értékes öntözővizet kapunk a növényeinkhez.
Míg a tészta főzőleve keményítőben lesz gazdag, így mártások remek alapanyaga lehet, addig a sonka főzővize egy sós, aromás, erőteljes ízű lé, ami számos szószos-szaftos ételnek lehet az alapja. A főzőlé még ízesebb lesz, ha vöröshagymát, fokhagymát, fűszereket is hozzáadunk, ahogyan azt a sonkafőzés 5 aranyszabályáról szóló cikkünkben meg is írtuk.
Hogyan őrizzük meg a húsvéti sonka főzőlevét?
Egy pofonegyszerű művelet a kulcsa. A jól bevált módszer szerint a főtt sonkát lehúzva a tűzről a főzőlében hagyjuk kihűlni. Ha kivettük belőle a sonkát és a zöldségeket, apró lyukú szűrőn átszűrjük a levet, hogy a fűszerek se maradjanak benne, illetve a sonkáról is leeshetnek kisebb darabok.
Egy tiszta levet fogunk kapni, ami nem lesz olyan szép, aranyló sárga, mint egy tisztességes húsleves, cserébe egy értékes alapanyag. Olyan receptekben használhatjuk fel, amelyekben húslevesből főzött alaplé szerepel. A főtt sonka leve sós, intenzív ízű, így számoljunk tehát vele. Abban az ételben nem fog jól működni, amelyik recept hangsúlyosan zöldség-alaplevet ír.
A sonka főzőlevét még frissen, az ünnepekkor is felhasználhatjuk az alábbi ételekben, és eltehetjük későbbre is. Négy hónapig eláll a mélyhűtőben: porciózhatjuk műanyag-edényekben, igazán ötletes megoldás pedig jégkockatartóban lefagyasztani, és a készülő ételekbe csak kipattintani annyi fagyaszatott sonkafőzőlé-kockát, amennyire szükségünk van.
11 étel, ami még finomabb lesz a húsvéti sonka főzőlevével!
12 fotó
The post A húsvéti sonka főzőleve érték! 11 étel, ami fantasztikusan finom lesz vele first appeared on nlc.