A világ számára több szempontból is óriási jelentőséggel bírhat az 1997-es év. Ekkor vesztette életét ugyanis egy tragikus baleset következtében Diana hercegné, csukta le örökre a szemét a Teréz anya és hunyt el Jeanne Louise Calment. Bár az első két név tulajdonosának élete rögtön ismerős lehet mindenkinek, senki se hibáztassa magát, ha harmadik név viselője kapcsán nem jut eszünkbe semmi. Jeanne Louise Calment ugyanis nem volt egy királyi család tagja és nem is harcolt egész életében a világ szegényeiért és betegeiért.
Az asszony érdeme ugyanis nem más, mint a leghosszabb élet a világon, ami 122 évet, 5 hónapot, 14 napot ölelt fel.
A francia nő 1875-ben, Arles városában született, abban az időben, amikor szinte semmi sem volt adott ahhoz, hogy egy nő hosszú ideig éljen. Sőt, egy francia nő várható élettartama 45 év volt. Gondoljunk csak bele, milyen idők is jártak akkoriban: nem találták még fel például a műanyagot, a nyilvános kukákat és a cipzárt sem. Körülbelül egymilliárd ötszázmillió ember járhatta akkoriban a bolygót, akiket mindezek ellenére Jeanne Louise Calment minden kétséget kívül túlélt.
Jeanne Louise Calment 120 éves korában. (Fotó: Ian Cook/Getty Images)
Mi lehetett a titka?
Sokan máig kíváncsiak az extrém hosszú életű asszony titkára, azonban, ha alaposabban megnézzük az életét, lesz min meglepődnünk. Jeanne Louise Calment ugyanis nem élt az kifejezetten az egészségtudatosság jegyében. 21 éves kora óta, azaz 1896 óta cigarettázott, és ezt a szokását egészen 117 éves koráig, 5 évvel a halála előtti időpontig meg is tartotta.
Az alkoholfogyasztást sem vetette meg, úgy tudni, leggyakrabban vörösbort fogyasztott. Ha ez még nem lenne elég, a csokoládét is imádta, általában hetente egy kilót fogyasztott el belőle.
Mindezek ellenére a testmozgást is szerette, olyannyira, hogy még 100 évesen is tekerte a biciklijét. Sőt, 85 évesen még vívni is megtanult! Az asszony szerint azonban magas életkorának, és korához képest fiatalos külsejének nem az életmódbeli döntései voltak az okai, hanem nem más, mint az olívaolaj.
Érdemes azonban megjegyezni, hogy az asszony gazdag férjet is fogott magának, akinek vagyona lehetővé tette, hogy soha életében ne kelljen dolgoznia. Munka helyett tehát nyugodt életet élt, olyan hobbiknak élve, mint tenisz, kerékpározás, úszás, görkorcsolyázás, zongorázás és opera. Így valószínű, hogy a jó genetikája mellett inkább ezek a tényezők járultak hozzá ahhoz, hogy ilyen szép kort élt meg, semmint a cigarettázás, vagy a tetemes mennyiségű csokoládé.
A dohányzás ugyanis számos káros hatást gyakorolhat a szervezetünkre. Leggyakrabban szív- és tüdőbetegségekhez vezethet, emellett növeli a szívinfarktus, az agyvérzés, a légúti betegségek, a tüdőtágulás és a rák kockázatát. Mindemellett nem szerencsés a túl sok cukor fogyasztása sem, amelynek következtében több mint háromszorosára nő a szív- és érrendszeri zavarok okozta halálozás veszélye.
Jeanne Louise Calment napi rutinja
Jeanne Louise Calment, amikor 110 évesen idősek otthonába került, észrevették, hogy szigorú napi rutint követ. Minden nap 6 óra 45 perckor kelt, majd a reggelt imával kezdte. Az elbeszélések szerint imái során gyakran megkérdezte Istent, hogy mivel érdemelte ki, hogy ő legyen a világ legidősebb embere, majd hálát adott mindezért.
A hálaadást egy kis torna követte, ami idős korára már csak egy pár átmozgató gyakorlatot jelentett. Ezek után segítség nélkül lezuhanyozott, majd olívaolajjal kente be magát. Étkezésében sem tett semmilyen megszorítást, bár az tény, hogy nem szerette a főtt halat. Ebédjéhez mindig fogyasztott valami desszertet, ami a leggyakrabban csokoládé volt. Étkezés után elszívott egy cigarettát, mellé pedig megivott egy kis portói bort. Délután két órát szunyókált a székben, majd meglátogatta a többi lakót az otthonban, velük beszélgetett pár órát. A vacsorának nem tulajdonított túl sok jelentőséget, általában hamar elfogyasztotta, majd visszatért a szobájába, ahol leginkább zenét hallgatott és cigarettázott.
Az asszony végül tisztázatlan körülmények között veszítette életét, ott, ahol megszületett, a Franciaországi Arles-ban. Sokakat azért ért ˝igazi sokként˝ a halála, mert kiváló egészségnek örvendett egészen a halála napjáig. Már ha attól eltekintünk, hogy a halála előtt már szinte teljesen megvakult és meg is süketült.
Az örök kérdés
2019-ben megdöbbentő kijelentés söpört végig a világon az asszony kilétével kapcsolatban. Egy orosz családfakutató ugyanis azt állítja, hogy Jeanne Louise Calment egy csaló. Véleménye szerint ugyanis az 1997-ben meghalt nő nem Jeanne volt, hanem a lánya, aki Yvonne, aki anyja halálakor átvette a helyét.
Állítását azzal igazolja, hogy a francia levéltárban olyan papírokat talált, amely azt bizonyítják, hogy Jeanne még 1937-ben, a harmincas éveiben meghalt. A kutató szerint Yvonne azért vette át édesanyja helyét, hogy ne kelljen megfizetnie az öröklési illetéket. A fizetést így megúszta, de ezek után már egész életében az édesanyjának kellett kiadnia magát. Hogy mi az igazság, azt a mai napig nem tudni, az azonban segíthet mindenki számára döntést hozni, hogy a franciák a mai napig nem ismerik el a kutató állításait. Szerintük ugyanis semmi jel sem utal arra, hogy kételkedniük kellene a nő életkorában.
The post Minden nap dohányzott, imádta az édességeket, 122 évig élt: a világ legidősebb nőjének ez volt a titka first appeared on nlc.