Levélben próbálta megzsarolni a Harvard egyetemet Kristi Noem, az USA belbiztonsági minisztere. A Trump-adminisztráció azt próbálja kikényszeríteni, hogy az egyetem adja át azokat a dokumentumokat, amikben a külföldi diákok „illegális és erőszakos cselekményeit” listázták a kampuszon tartott Izrael-ellenes tiltakozó akciók közben. A fenyegetés lényege, hogy ha az egyetem nem adja át a feljegyzéseket, megvonják tőle a külföldi hallgatók fogadásának jogát.
Az úgynevezett SEVP igazolással rendelkező egyetemek olyan papírt adhatnak a hozzájuk jelentkezőknek, amivel a diákok tanulmányi vízumért tudnak folyamodni. Ha megvonják az SEVP-t, vízumlehetőség híján nem tudnak felvenni külföldieket. A CNN cikke szerint a mostani tanévben a Harvard diákjainak 27,7 százaléka külföldi. Az adminisztráció agresszivitása kifejezetten öncsonkítónak tűnik, hiszen az Egyesült Államok nem kis részben a legtehetségesebb külföldi diákok agyelszívása révén lett ennyire sikeres.
Egy nappal Noem levele előtt jelentették be, hogy a kormányzat 2,7 milliárd dollárnyi szövetségi támogatást von meg a Harvardtól, mivel a magánegyetem korábban közölte, hogy nem fogja teljesíteni Trumpék követeléseit.
A Harvard egyik szóvivője a CNN-nek úgy fogalmazott, hogy az egyetem „nem fogja feladni a függetlenségét és nem mond le az alkotmányos jogairól.” Az egyetem válaszközleménye szerint a Harvard továbbra is a törvények szellemében jár el, és ezt várja a kormányzattól is.
A miniszter levelében többek között azzal vádolja a Harvardot, hogy ellenséges közeget teremtettek a zsidó származású hallgatóknak, majd arról ír, hogy a külföldi diákok fogadása lehetőség, nem pedig garantált jog.
A Harvard az adminisztráció összes követelését visszautasította: nem volt hajlandó felfüggeszteni a pozitív diszkriminációs programjait, nem tiltották be a maszkhordást a kampuszon tartott tüntetéseken és nem alakította át a felvételi rendszerét úgy, hogy a legjobb eredményt elérőket vegyék fel.