Az utóbbi években a Magas Tátra magasabb fekvésű részein is egyre több a róka, ami már veszélyt jelent az endemikus fajnak számító havasi mormoták állományára – erre jutott a Tátrai Nemzeti Park (TANAP) felügyeleti szervének jelentése, ami konkrét intézkedéseket is tartalmaz, hogy javítsák a helyzetet.
A havasi mormota a mókusfélékhez tartozik, 40 és 80 centi közötti, akár 8 kilós is lehet. Veszélyeztetett faj, kizárólag az európai kontinensen él, ma már csak az Alpokban, a Nyugati-Kárpátokban, a Tátrában, illetve újratelepítést követően a Pireneusokban.
Két alfaja közül az egyik kizárólag a Tátrában fordul elő, az ottani állomány lélekszámát néhány száz és ezer közöttire becsülik. A TANAP felügyeleti szerve szerint ennek az állománynak egy része került veszélybe a rókapopuláció növekedése miatt.
És miért van egyre több róka a környéken? Természetesen az emberek miatt, miután a rókák az emberek lakta környéken több élelemhez tudnak jutni, sőt, a turisták is etetik őket, emiatt pedig olyan területeken is megjelentek, ahol korábban egyáltalán nem volt jellemző az előfordulásuk.
A jelentés szerint ennek több negatív következménye is van a havasi mormotákra. „A téli álomból felébredő és kuckóikból kimászó mormoták könnyű zsákmánynak számítanak a nagyobb ragadozók számára, és bár a rókák jelenléte nem jelent közvetlen veszélyt a faj megmaradására, jelentősen csökkentheti az állományukat” – ezt Nina Obzutová a Tanap felügyeleti szervének tagja mondta.
Emellett probléma lehet az is, hogy a rókák parazitákat hordoznak, amik más fajokat is veszélyeztetnek de még az emberre is átvihetőek. A helyzet megoldására azt találták ki, hogy a közeljövőben a Kő-pataki-tó környékén élő rókaállományt befogják, és más, alacsonyabban fekvő régióba telepítik át, ahol már nem jelentenének veszélyt a havasi mormotákra. (MTI)