Most derült ki Hollandiában, hogy a klinikák évtizedek óta megszegik a spermadonációra vonatkozó szabályokat. Egy új nyilvántartási rendszer mutatta ki, hogy az országban legalább 85 spermadonor 25 vagy annál több gyermeket nemzett – közölte az országos szülészeti és nőgyógyászati szervezet.
Az NVOG szerint egyes klinikák szándékosan használták fel nagyon sokszor a spermákat, spermát cseréltek a szükséges papírmunka vagy a donorok tudta nélkül, és lehetővé tették, hogy ugyanazok a donorok több klinikán is adományozzanak spermát.
Marieke Schoonenberg nőgyógyász szerint egy „tömeges donornak” sem kellene lennie, a történtekért pedig az egész szakma nevében bocsánatot kért.
Hollandiában 1992 óta próbálják törvényileg csökkenteni az akaratlan vérfertőzés kockázatát, de a szigorú adatvédelmi törvények miatt ezt nehéz volt betartani. Ugyan 2018-ban előírták, hogy egy donortól legfeljebb 12 gyerek születhet, de az a nyilvántartás, ami alapján ezt ellenőrizni tudják, csak most készült el.
Ezért tudják pontosan, hogy egy tömeges donorra hány gyerek jut. Legtöbbük 26-40 gyerek biológiai apja, többeknek 50-75 gyereke van. Az érintettek között van több termékenységi orvos is.
A legtermékenyebb donor Jonathan Jacob Meijer volt, aki világszerte legalább 550 gyermeket nemzett. Közülük 100 holland klinikákon fogant. Meijerről a Netflix is készített dokumentumfilmet.
A donor apákat felkutató alapítvány munkatársa, Ties van der Meer szerint a felfedezés „orvosi katasztrófa”.
Az adatok alapján Hollandiában legalább 3 ezer olyan gyerek lehet, akinek 25 vagy annál több féltestvére van. Ez komoly problémákat okozhat a kicsi, sűrűn lakott országban: amint az érintett fiatalok elkezdenek randizni valakivel, DNS-vizsgálatot kell végezniük, hogy megbizonyosodjanak arról, nem egy közeli rokonukkal járnak-e – mondja van der Meer.
(Guardian)