Az Standard & Poor’s (S&P) hitelminősítő megerősítette Magyarország besorolását a befektetésre ajánlott kategória alján (BBB-), de a minősítés kilátását negatívra rontotta, írja a hvg.
Ez a leminősítés előtti lépés, vagyis Magyarország már csak egy döntésre van a bóvlitól, a befektetésre nem ajánlott kategóriától.
Pénteken kiadott elemzésükben azt írták, a negatív kilátás annak köszönhető, hogy az elkövetkező két évben egyre nagyobb kockázatok fenyegetik Magyarország költségvetési és külső stabilitását. Erre példaként a növekvő kereskedelmi protekcionizmust, a gyengülő globális keresletet, a szűkülő tőkebeáramlást és a választások előtti költségvetési lazítás miatt emelkedő kamatkiadásokat hozta a hitelminősítő.
Leminősítéshez vezethet, ha Magyarország költségvetési teljesítménye gyengébbnek bizonyul előrejelzéseknél, vagy ha fokozódnak a külső nyomások. Az S&P szerint a kereskedelmi háborúk hatásai, a jelentős EU-s támogatások visszavonása vagy a nem megfelelő monetáris politika mind hatással lehetnek a forint árfolyamára és az inflációra.
Februárban az S&P kiadott egy figyelmeztetést, hogy a kormány választások előtti ígéretei kockáztatják a gazdasági egyensúlyt, és megnehezítik a költségvetési hiány csökkentését és a forint árfolyamának stabilizálását. Akkor a gazdasági kockázatok közé sorolták, hogy az ország továbbra is csak korlátozottan fog hozzájutni az uniós forrásokhoz, és a forint leértékelődése is várható.
A Nagy Márton Nemzetgazdasági Minisztérium közleményben reagált a döntésre, azt írták, a kormány álláspontja szerint ez az értékelés átmeneti, és az év második felében pozitív fordulat várható. Nagyék szerint a magyar gazdaság stabil alapokon áll, nem lesz választási osztogatás, a kormány elkötelezett a költségvetési hiány, illetve az államadósság csökkentése mellett.