Kedvesnek lenni jó. Sőt kedvesnek lenni menő is. És ez nagyon is rendjén van így. Ha azonban mi vagyunk, akik kiérdemeljük „A Kedves” elnevezést, titulust és megszólítást egy társaságban (legyen szó családról, baráti társaságról vagy kollégákról), annak bizony sajnos veszélyei is lehetnek. Ezek pedig komolyabbak, mint gondolnád…
Ezért probléma túlzottan kedvesnek lenni
Amikor arra törekszünk, hogy alapvetően kedvesek legyünk egymással, valójában megpróbálunk empatikusak és emberségesek lenni. Megpróbálunk úgy viselkedni másokkal, ahogyan szeretnénk, hogy velünk is viselkedjenek. Igyekszünk erkölcsi és mentális értelemben is helyénvalóan cselekedni. És törekszünk arra, hogy esetleges indulataink, fenntartásaink, netán ítélkezéseink helyett a szeretet legyen bennünk erősebb.
Ugyanakkor előfordulhat, hogy azon kapjuk magunkat: még saját érdekeink ellenében is a kedvességet választjuk. Ez pedig nagyon nem jó irány. Ha ugyanis a kedvesség, pontosabban kedveskedés irányít bennünket akkor is, amikor szükségleteinket fogalmaznánk meg vagy érvényesíteni szeretnénk önmagunkat, akkor sajnos rosszul döntünk. És hogy miért? Azért, mert kiégéshez, szorongáshoz, elfojtott haraghoz vezethet.
Ezért baj, ha mindenáron kedvesek próbálunk lenni
Amikor saját határainkat nem tisztelve próbálunk a kedvesség eszközével élni, sokszor észre sem vesszük, de valójában álcának használjuk ezt az alapvetően pozitív viselkedést.
Akaratlanul is arra kondicionáljuk környezetünket, hogy nyugodtan hagyjanak bennünket figyelmen kívül, bátran kihasználhatnak bennünket és esélyünk sincs hatékonyan képviselni saját igényeinket.
Ez pedig kifejezetten ártalmassá válhat. Összességében mindez mély frusztrációt, komoly belső konfliktust, vívódást, szorongást és bizonytalanságot okoz. Mentális egészségünk mellett pedig még fizikumunk is fájdalmasan reagálhat rá. A megnövekedett stressz ugyanis számos egészségügyi problémát képes okozni. Arról már nem is beszélve, hogy stressz és szorongás hatására alvásunk mennyisége és minősége is komolyan sérülni fog. A nem megfelelő alvás pedig további egészségügyi és mentális kihívások elé állít bennünket. Létre is jött tehát egy hatalmas erőpróbát jelentő ördögi kör.
A kedvesség fontos, de ha túlzásba esünk, annak komoly egészségügyi kockázata is lehet (Fotó: Getty Images)
Túlzott kedvesség helyett így próbálj meg önmagaddá válni
1. Kezdd mikrokonfliktusokkal
Ahelyett, hogy egyik napról a másikra globális változásokat igyekeznél eszközölni, kezdd kicsiben. Ha nem értesz egyet egy közös mozizásnál a film kiválasztásával, akkor jelezd! Ha párod mégsem vásárolt be, pedig megígérte, akkor mondd el neki higgadtan, hogy ez miben és hogyan okoz számodra problémát. Ezek a mikropillanatok elkezdik edzeni idegrendszered arra, hogy elviselje a kényelmetlenséget és újradefiniálja a konfliktussal való kapcsolatodat.
2. Állíts kisebb határokat
Lehetsz másokkal melegszívű és kedves anélkül is, hogy lábtörlővé válnál. Ha nem megfelelő számodra az időpont, melyet egy barátod javasolt találkozásra, próbáld ki ezt a mondatot: „Szívesen találkoznék veled, de sajnos aznap nekem nem megfelelő. Kérlek, keressünk egy másik napot!”. Ha így fogalmazol, azzal jelzed a másik félnek szereteted, törődésed, egyúttal mégis megszabod vele saját határaidat.
Íme egy másik példa. Arra kér ismerősöd, hogy segíts neki holnap valamiben? Ha neked nem alkalmas, akár pusztán azért, mert aznap végre akad egy kis énidőd, ami nagyon fontos számodra, akkor próbáld meg így: „Sajnálom, hogy most nem érek rá, de fontos számomra a holnapi nap. Mikor és hogyan tudok segíteni neked helyette?“. Szeretettel és segítőkészséggel teli maradtál anélkül, hogy számodra fontos terveket sutba dobnál.
3. Nézz szembe saját magaddal
Ha a túlzott kedvesség frusztráló érzéseket kelt benned, nagyon fontos feltenned magadnak néhány kérdést. Erre a válaszok talán fájdalmasak lehetnek, mégis nagyon hasznosak.
Ha őszinteség helyett a kedvességet választod, akkor ki nyer vele? És aki nyer, milyen áron fog nyerni? Mitől szeretnéd megóvni magad ezzel a viselkedéssel?
Mi a legrosszabb, ami történhet veled, ha inkább őszinte leszel? Amennyiben bekövetkezik a legrosszabb, amire számítasz, vajon hosszabb távon is tényleg veszteséget jelent számodra?
Kis lépésekben is közelíthetsz mentális egészséged helyreállítása felé. A túlzott kedvesség helyett válaszd inkább az őszinteséget! (Fotó: Getty Images)
Akár egyetlen apró lépés is segíthet a változásban. Kiváló módszer erre, ha nyitsz egy „határidőnaplót”. Ebbe a naplóba pedig szépen és sorban feljegyzed azokat az eseteket, amikor igent mondtál, miközben valójában nemet szerettél volna mondani. Írd le azt is, hogy mi lett volna az, amit szíved szerint tettél volna.
A változás a tudatossággal kezdődik. És igen, nagyon jó érzés, ha kedvelnek bennünket. De őszintének és igaznak lenni hidd el, legalább ennyire jó dolog.
The post Tönkreteheti az életed, ha kedves vagy. Komoly kockázatokkal számolj… first appeared on nlc.