Lemond posztjáról Bridget Brink, aki az elmúlt három évben az Egyesült Államok ukrajnai nagykövete volt Kijevben. Akkor távozik posztjáról, írja a Politico, amikor a Trump-adminisztráció az Oroszország és Ukrajna közötti háború diplomáciai lezárását szorgalmazza, és a Fehér Ház ásványianyag-megállapodásra törekszik a ukrán állammal.
„Brink nagykövet három évig vezette az ukrajnai nagykövetséget, a háború három éve alatt, és rendkívüli teljesítményt nyújtott ott” – fogalmazott Tammy Bruce, az amerikai külügyminisztérium szóvivője egy sajtótájékoztatón.
Brinket 2022 áprilisában nevezte ki Joe Biden elnök, két hónappal azután, hogy Oroszország megtámadta Ukrajnát. Egyhangú szenátusi támogatás kísérte a kinevezését. Ő volt az első, szenátus által megerősített nagykövet az országban 2019 óta, amikor Donald Trump elnök elbocsátotta Marie Yovanovichot, aki később kulcstanúként szolgált ellene a 2019-es vádemelési meghallgatásain.
Brink azóta is következetes híve annak, hogy az Egyesült Államok katonai segítséget nyújtson a háború sújtotta országnak. De a Fehér Ház politikája Ukrajnával drasztikusan megváltozott, miután Trump visszatért a Fehér Házba. Míg a Biden-kormány és Európa nagy része egyértelmű támogatást nyújtott Ukrajnának, Trump nyomást gyakorolt Kijevre, és heves konfliktusa is volt Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel, őt hibáztatva a háborúért, amit Oroszország indított Ukrajna ellen.
A Politico megjegyzi: Brink kapcsolata is „kőkemény volt” mostanában az ukrán elnökkel. Múlt héten Zelenszkij kritizálta őt, mert nem nevezte meg felelősként Oroszországot abban a nyilatkozatában, amelyet azután adott ki, hogy egy orosz ballisztikus rakéta legalább 19 embert megölt, és több mint 50-et megsebesített Krivij Rih városában.
„Sajnos az Egyesült Államok Nagykövetségének reakciója meglepően kiábrándító – ilyen erős ország, ilyen erős nép, és mégis olyan gyenge reakció” – fogalmazott akkor Zelenszkij, hozzátéve: „félnek még kimondani is az »orosz« szót, amikor a rakétáról beszélnek, amely gyerekeket gyilkolt meg.”