Megtiltották a nem uniós állampolgárok részvételét az észt helyhatósági választáson Észtországban szerdán, írja az MTI. Az alkotmánymódosítás elsősorban az országban élő mintegy 80 ezer fős orosz kisebbséget érinti, akik közül több mint 65 ezren választókorúak.
Az országban korábban minden állandó lakcímmel rendelkező állampolgár szavazhatott a helyhatósági választásokon, de a parlamenti választásokból eddig is kizárták őket.
Az államfő annak ellenére írta alá a törvényt, hogy úgy véli, a törvénnyel „veszélybe kerülhet az észt társadalom egységének megőrzése”. Azt mondta, fontos, hogy „a választójoguktól megfosztott emberek ne higgyék azt, hogy az állam a társadalomból való kizárásukról döntött, vagy arról, hogy kizárólag csak nemzetbiztonsági kockázatnak tekinti őket”.
Az alkotmánymódosítást az észt politikai erők egy esetleges külföldi beavatkozás veszélyére hivatkozva azt javasolták, hogy az orosz és fehérorosz állampolgárokat, valamint az Észtországban élő hontalanokat zárják ki a választásokból. Az ország lakossága 1,3 millió, a hivatalos 80 ezres orosz kisebbségen kívül csaknem 60 ezer hontalan státuszú (többnyire orosz ajkú) ember is él ott.
Azt az MTI híre nem írja, de az ország kormányzati statisztikai hivatal közel háromszázezer etnikai orosszal számol, így ezeknek csupán egyharmada érintett a módosítás által.