A Republikon Intézet szerint Magyar Péter és a Tisza Párt lendülete nem tört meg, a Fidesz–KDNP nem tudta megtartani az Orbán Viktor évértékelője idején mobilizált perifériaszavazóit. A négy kis- és középpárt, a DK, Mi Hazánk, MKKP és Momentum összesen a pártválasztók 22 százalékának voksára számíthat, összességében a pártválasztók negyede nem a két nagy pártra szavazna, így nem lehet kiforrott kétpártrendszerről beszélni, ami megnehezíti a Tisza számára, hogy a kormánypártok egyedüli kihívójaként hivatkozzon magára.
Márciusban a teljes népesség körében Tisza Párt és a Fidesz–KDNP is 1-1 százalékpontot erősödött, jelenleg 29-27 az állás. A Tisza két százalékponttal előzi a kormánypártot. A pártválasztóknál 1 százalékponttal erősödött a Tisza Párt, míg a Fidesz–KDNP ugyanennyivel gyengült, így 38-35 a Tisza javára, ami hibahatáron belüli változás. A két párt szavazóinak választási részvételi hajlandósága látványosan változott február óta. A biztos szavazó pártválasztóknál a Tisza 2 százalékpontot erősödött, a Fidesz–KDNP 3 százalékpontot vesztett, így a Tisza (40%) 7 százalékponttal vezet a kormánypártok (33%) előtt.
A Demokratikus Koalíció 1-1 százalékpontot erősödött a teljes népesség és a pártválasztók körében, a teljes népességben 6, a pártválasztóknál 7 százalék a támogatottsága. A biztos szavazóknál nem erősödött, továbbra is 7 százalék szavazna az országjáró Gyurcsány Ferenc pártjára. A DK jelenleg a harmadik legerősebb párt.
A Mi Hazánk támogatottsága a teljes népességben változatlanul 5 százalék. A pártválasztóknál 1 százalékponttal, a biztos szavazó pártválasztóknál 2 százalékponttal csökkent 6 százalékra a támogatottsága. Az intézet szerint a hibahatáron belüli változásról nem kijelenthető, hogy azt a Fideszhez való közeledése okozta, az viszont biztos, hogy már nem a Mi Hazánk a harmadik legerősebb párt.
A Kutyapárt hónapok óta először veszített támogatottságából hibahatáron belül, a teljes népességben egy százalékpontot, 4 százalékra, a pártválasztók körében 2 százalékpontot, 5 százalékra, a biztos szavazók körében egy százalékpontot, 5 százalékra, azaz továbbra is bejutna a parlamentbe, de a küszöbön áll.
A pártválasztók körében a Momentumnak jó hónapja volt. Miután hónapokon át egy százalékpontot állt a párt támogatottsága, komoly politikai lehetőség volt számukra az LMBTQ közösséget támadó, gyülekezési jogot korlátozó alkotmánymódosítás. Mivel a szavazóit elszívó Tisza Párt nem vette fel a kesztyűt ebben az ügyben, helyét a Momentum és Hadházy Ákos igyekszik betölteni. Hosszú idő után először nőtt a Momentum támogatottsága, a teljes népességben 2 százalékpontot, 3 százalékra, a pártválasztók és a biztos szavazó pártválasztók körében 3-3 százalékpontot, 1-ről 4 százalékra, éppen a parlamenti küszöb alá. A párt nem a Tiszától hódította vissza szavazóit, inkább a Kutyapárt és egyéb kisebb pártok táborából merített.
Az MSZP, a Párbeszéd és az LMP továbbra is 1-1-1 százalékon állnak a teljes népesség, a pártválasztók és biztos szavazó pártválasztók körében is, a Jobbik 1 százalékról 0 százalékra esett minden mérési szinten, és 1 százalék jelezte, hogy egyéb kis pártokra szavazna.
A Republikon Intézet ugyanakkor emlékeztet rá, hogy Orbán Viktor februári bejelentéseinek valódi hatása csak a támogatások folyósításával fog igazán érződni.
The post Republikon: Visszaálltak a januári erőviszonyok first appeared on 24.hu.