Az nlc újságírói hivatásukból adódóan cikkeznek naponta a nők helyzetéről, lehetőségeiről, jogairól (papíron és a gyakorlatban – ne feledjük, a kettő között hatalmas a különbség), és a máig létező, sőt Magyarországon egyre súlyosabb szexista sztereotípiákról, amelyek megkeserítik a hétköznapjaikat. Így aztán naponta szembesülünk az ezek létezését vitató kommentekkel: rengeteg (férfi) honfitársunk a mai napig nem kapta meg a memót, hogy a pálya bizony még mindig a férfiak felé lejt. Ha valakinek még lennének kétségei efelől, az nézzen rá a Forbes most megjelent milliárdoslistájára.
Az üzleti magazin ezúttal nem a legbefolyásosabb, legnagyobb hatalommal bíró vezetőkről, vagy a legértékesebb (bármit is jelentsen ez) celebekről készített listát, a szempont sokkal objektívebb és egyszerűbb volt: egyszerűen megnézték, kinek mennyi pénze van. A dobogó összetétele nyilván nem lep meg senkit: Elon Musk magabiztosan vezet a maga 342 milliárd dolláros vagyonával, mögötte kullog Mark Zuckerberg, aki 216 milliárdból tengődik, a nyakában pedig Jezz Bezos Amazon-vezér liheg, aki csak némi aprópénzzel, alig egymilliárd dollárral van lemaradva.
Azért írtuk, hogy aki nem hiszi, hogy a nők versenyhátrányból indulnak (és abban is maradnak), az nézzen rá a listára, mert genderügyben is sokat mond a Forbes összeállítása. Pár tanulságos adat:
Az első nőt a tizenötödik helyen találjuk, az ő vagyona kevesebb, mint az első helyezett harmada.
A világ száz leggazdagabb emberéből 18 nő.
Ha összeadjuk a listán szereplő összes nő vagyonát, az összeg akkor sem éri el az első 20 férfi összvagyonát.
Míg a férfiak nagyon kevés kivétellel saját jogukon szerepelnek a listán, a nők esetében sokszor a család teljes vagyonát vették számításba: a fent említett 18 nő fele, azaz kilenc az „and family” kitétellel szerepel a neve után.
Amiért nagyon büszkék vagyunk rájuk: egyikük sem sorakozott fel Trump mögött a beiktatásán, míg a milliárdos férfiak szó szerint egymást taposták, majd alakították át a céges kultúrájukat az elnök kényes ízlésének megfelelően.
És, bár ez szubjektív, de nagyon fontos: a szélesebb közönség alig-alig ismeri őket.
A harmadik helyen álló Jeff Bezost például mindenki ismeri, ahogy a tizenharmadik helyezett Bill Gatest is, de őszintén: te tudod fejből, kicsoda Alice Walton, a világ leggazdagabb nője? Ideje, hogy változtassunk ezen. Nézzük tehát, kik ők és mit érdemes tudni róluk!
Alice Walton (101 milliárd dollár, 15. helyezett)
Alice Walton részt vesz a Miami Nagydíj előtti időmérő versenyen a Miami International Autodrome-ban (Fotó: Kym Illman/Getty Images)
A Walmart-birodalom egyik örököse, aki mégis inkább saját jogán lett híres – és hírhedt. Vagyona így is főleg az üzletlánc részvényeiből származik, de a cég irányítását inkább két fiútestvérére bízza, annak ellenére, hogy üzleti iskolákat vézett, dolgozott is elemzőként és befektetési szakemberként. (Alice a Walmart-alapító Sam Walton lánya.) Mint sok milliárdos nő, a művészeteket támogatja: 2011-ben megalapította a Crystal Bridges Museum of American Art nevű múzeumot Arkansasban, és hatalmas gyűjteményt halmozott fel olyan művészektől, mint Warhol, Rockwell és Rothko. Imádja a lovakat, tenyésztőként is ismerik, egy ideig saját lovasfarmja is volt Texasban, és befektet az egészségügybe is: az ő nevét viseli egy holisztikus egészségügyi intézet otthona közelében, Bentonville-ben.
Ez a mondat többször is visszaköszön majd ebben a cikkben: visszafogott életet él, kerüli a nyilvánosságot, igyekszik ritkán szerepelni a médiában. Ez utóbbi kevésbé jött össze: ittas vezetés és balesetek miatt gyakran került be a hírekbe, és sokan kritizálták őt amiatt, hogy olyan ügyeket úszott meg, amikért a földi halandók rég börtönben ülnének.
1983-ban összetörte magát egy bérelt dzsippel, 1989-ben pedig egy gyalogos halálát okozta, amikor felelőtlenül megelőzött egy autót, és elütött egy 50 éves nőt, aki a helyszínen meghalt. A rendőrség hivatalosan nem talált alkoholt a vérében, balesetnek minősítette az esetet, Walton ellen nem emeltek vádat. 1998-ban már ittas vezetés miatt tartóztatták le; nem derült ki, volt-e következménye, de az igen, hogy nem először történt ilyesmi. 2011-ben, napra pontosan az első balesete balesete 28. évfordulóján szintén elkapták, ugyanazért; ekkor előzetesbe is került, de nagyon gyorsan kiszabadult óvadék ellenében. Nem ismerte el bűnösségét és azóta sem vállalt felelősséget, a kiszabott pénzbüntetést pedig meg sem érezte.
Francoise Bettencourt Meyer (81,6 milliárd dollár, 20. helyezett)
Francoise Bettencourt-Meyers (Fotó: MEHDI FEDOUACH / AFP)
Az ezüstérmest nagyon sokáig a világ leggazdagabb nőjeként tartották számon, és most sincs oka panaszra 81,6 milliárd dolláros vagyonával. Igaz, ezek nagy részét a családi vállalat, egy bizonyos L’Oreal részvényei teszik ki, illetve az, hogy ügyesen fekteti be a pénzét a céghálózat segítségével.
Ő volt az első nő a történelemben, akinek magánvagyona átlépte a 100 milliárd dollárt.
Ez 2023-ban volt, és az összeg azóta megcsappant, bajban azért nincs, csak némi pénzügyi átszervezésről van szó. A részleteket hagyjuk is: a L’Orealnak nagyon jól megy, Meyer pedig iszonyatosan gazdag és kész. Francoise egyébként a cég alapítója, Eugène Schueller unokája. 1997 óta tagja az igazgatóságnak, és húsz évvel később örökölte meg a céget, amikor anyja, Liliane Bettencourt 94 évesen elhunyt; haláláig ő volt a világ leggazdagabb nője. Őt egyébként saját lánya perelte, miután kiderült, hogy minden vagyonát egy francia fotósra hagyná, akinek már el is kezdte „kiszervezni” a családi vagyont és műtárgyakat; a lánya ezt megtudva megpróbálta gyámság alá helyezni anyját. 2010-re végül kibékültek, a fotóst pedig diszkréten elhajtották a család közeléből.
Az üzletasszony kerüli a reflektorfényt, keveset szerepel, visszafogottan él és rengeteget jótékonykodik. A L’Oreal-dinasztia egybéként is hatalmas összegeket költ a tudomány és a művészetek életben tartására, Franciaország sokat köszönhet nekik; hat éve például 226 millió dollárt ajánlottak fel a Notre Dame újraépítésére, miután a katedrális leégett.
Kevesen tudják róla, hogy vörös szőnyeges események helyett inkább a Bibliát tanulmányozza: a egy teológus kíváncsiságával értelmezi a könyv szövegeit. Írt egy ötkötetes (!) művet a témában, amelyben nem csak a szereplők családfáit rajzolta le, de még a Bibliában előforduló növényeket és állatokat is precízen katalogizálta.
Az ő élete is megérne egy könyvet (vagy filmet): hithű, konzervatív, katolikus család gyermekeként egy Auschwitzban meggyilkolt rabbi unokájához, Jean-Pierre Meyershez ment feleségül, áttért a zsidó hitre és gyermekeiket is zsidóként nevelik. Úgy, hogy nagyapjának bíróság elé kellett állnia, mert együttműködött a nácikkal.
Francoise nemrég jelentette be, hogy még idén visszavonul.
Julia Koch (74,2 milliárd dollár, 21. helyezett)
Julia Koch részt vesz a Dior és a The Boys Club of New York 68. éves őszi bálján a The Pierre Hotelben, 2016. október 19-én (Fotó: Rabbani és Solimene Photography/Getty Images)
A Koch Inc. a világ második legnagyobb magáncége, de semmi baj, ha nem tudod őket hova tenni: mindenhol ott van és mindennel foglalkozik, igaz inkább a háttérből, főleg a leányvállalataikat ismerheti az egyszerű halandó. Olaj, ásványok, gyártás, logisztika, számítástechnika, befektetés – nem tudsz olyat mondani, amihez a 120 ezer embert foglalkoztató vállalatnak ne lenne köze.
Amikor a cég feje, David Koch elhunyt 2017-ben, a részvények 42 százalékát felesége és három gyereke örökölte – így lett Julia Koch egy csapásra a világ egyik leggazdagabb nője. Ő maga egyébként szerény családból származik, Iowából költözött New Yorkba, szeretett volna bekerülni a divatiparba. Sikerült: sokáig a híres divattervező, Adolfo asszisztense volt. Julia többek közt Nancy Reagant is öltöztette.
David Kochhal a legenda szerint egy vakrandin találkozott 1991-ben; akkor nem folytatták a sztorit, de fél évvel később véletlenül összefutottak, és megbeszéltek egy újabb randit. Öt évvel később házasodtak össze, azóta főleg egészségügyi és művészeti patrónusként ismert: rengeteg pénzzel támogatja Presbyterian Kórházat és a Metropolitan Museum of Art intézményét, és a munkában is részt vesz.
Szintén keveset szerepel, visszafogottan él – úgy tűnik, ez is visszatérő elem a női milliárdosoknál.
Jacqueline Mars (42,6 milliárd dollár, 33. helyezett)
Jacqueline Mars és Anne Chao a 2023-as ArtSense Gálán, Kaliforniában (Fotó: Ryan Miller/Getty Images az Orange County Museum of Art számára)
Kezeket fel, aki azt hitte, hogy a Mars pont ugyanolyan fantázianév, mint a Snickers és a Twix! Hát nem: ez nem csak a cég, hanem az azt megalapító család neve is. Ráadásul nem csak csokikkal foglalkoznak, hanem ők gyártják a legkeresettebb állateledeleket is, mint a Pedigree, a Whiskas és a Royal Canin. Jacqueline, aki egyébként az öreg Forrest Mars unokája, a cég egyharmadát birtokolja, de nem egyszerű haszonélvezője annak: húsz évig dolgozott ott, és 2016-ig igazgatósági tag is volt, fia, Stephen pedig a nyomdokaiba lépett. A cég egyébként, bármekkora is, igazi családi biznisz: a maradék kétharmad testvéreié, illetve, miután az egyikük elhunyt, négy lányára szállt a milliárdos vagyon. A cég egyébként máig magánkézben van, sosem vezették be a tőzsdén.
Rá is igaz az obligát milliárdosüzletasszony-attitűd: kevés nyilvános szereplés, visszahúzódó életmód, a művészetek támogatása. Az amerikai központi levéltár igazgatótanácsának is a tagja, és benne volt a Washingtoni Nemzeti Operaház vezetőségében is. Akárcsak Koch, ő is imádja a lovakat, tenyészti is őket, támogatja a lovassportokat, tagja az Egyesült Államok Lovas Szövetségének.
És, akárcsak Walton, ő is egy autóbalesettel került be a hírekbe: 2013-ban, 74 éves korában elaludt a volánnál és frontálisan ütközött egy kisbusszal. Egy nő meghalt, a többiek megsérültek, a busz egy várandós utasa elvetélt. Mars a helyszínen egy szemtanúnak vallotta be, hogy elaludt, és később is bűnösnek vallotta magát. Nem találtak alkoholt, drogot a szervezetében, így fél év felfüggesztett börtönnel megúszta.
The post Felfoghatatlan vagyon felett rendelkeznek a világ leggazdagabb női, és egészen másra költik, mint hinnéd first appeared on nlc.