Szerdára a pénteki 7,7 erősségű mianmari földrengés halálos áldozatainak száma 2719-re nőtt, és az előrejelzések szerint a háromezret is meghaladhatja, írja a Guardian. Több mint 4500-an megsérültek, és 441 személyt továbbra is eltűntként tartanak nyilván. „Az eltűntek többségét valószínűleg már nem találjuk meg élve” – mondta Min Aung Hlaing tábornok, Mianmar katonai vezetője kedden.
Az Egészségügyi Világszervezet szerint az ország középső és északnyugati részén, köztük Mandalajban és Szagaingban az egészségügyi rendszer összeomlott, a kórházak képtelenek ellátni a sérülteket, sok túlélő az utcán, a szabad ég alatt tölti az éjszakát.
Közben a humanitárius szervezetek szerint növelni kellene a nemzetközi segélyszállítások számát, mielőtt a májusban várható monszunesők tovább nehezítik a mentési munkálatokat. A kórházak túlterheltek, a mentési munkálatokat pedig nemcsak a rossz infrastruktúra, hanem a polgárháborús helyzet is akadályozza.
Eddig az ENSZ 23 ezer túlélőnek elegendő segélyszállítmány küldött az országba, a magyar kormány 5 millió forintos humanitárius gyorssegélyt nyújtott a Hungary Helps program keretében. Az Egyesült Államok pedig 2 millió dolláros segélyt ígért „mianmari székhelyű humanitárius segélyszervezeteken keresztül”. Közleményében azt írta, hogy a Trump-adminisztráció alatt masszív megszorításokon áteső USAID vészhelyzeti csapata Mianmarba települ.
Julie Bishop, az ENSZ mianmari különmegbízottja felszólította a konfliktusban álló feleket, hogy haladéktalanul hirdessenek tűzszünetet, biztosítsanak humanitárius hozzáférést, és garantálják a segélymunkások biztonságát. „A katasztrófa sújtotta területeken folytatott katonai műveletek további áldozatokat követelhetnek” – figyelmeztetett.
A helyi lakosok és a katonai vezetéssel szemben álló ellenzéki Nemzeti Egységkormány képviselői azzal vádolták a katonai juntát, hogy a földrengés után is folytatta a bombázásokat, valamint akadályozza a segélyszállítmányok eljuttatását az ellenőrzésükön kívüli területekre.
A juntával szemben álló, három nagy lázadócsoportból álló Three Brotherhood Alliance kedden egyoldalú, egy hónapos tűzszünetet hirdetett. Az állami televízió esti híradójában Min Aung Hlaing tábornok azt állította, hogy a hadsereg leállította offenzíváit, ám egyes etnikai kisebbségek hadseregei „arra készülnek, hogy kihasználják a katasztrófahelyzetet”. A junta egyhetes nemzeti gyászt hirdetett, az állami épületeken április 6-ig félárbócra engedték a zászlókat „az áldozatok iránti részvét jeleként”.