Pápua Új-Guinea kormánya leállította a Facebookot hétfőn azért, hogy tesztelje, a gyűlöletbeszéd, a félretájékoztatás, a pornográfia és „más káros tartalmak” visszaszorítását menyire segíti a közösségi média korlátozása. Az ausztrál ABC azt írja, hogy az ország terrorizmusellenes törvényei alapján végrehajtott kísérleti leállítás hétfőn reggel kezdődött, és bár egynaposnak szánták, kedden is folytatódott. Egyelőre nem világos, hogy a tiltás meddig tart.
A kormány intézkedését nem jelezték előre a hétfői lépés előtt, ezért azt az ellenzéki képviselők és médiavezetők „zsarnokságnak”, az „emberi jogokkal való visszaélésnek” nevezték, és arról beszéltek, hogy az ország az autokrácia közelébe került ezzel a döntéssel. A helyzetet bonyolítja, hogy a kormány azt mondta, a nemzeti infokommunikációs hatóság támogatta a Facebook leállítását, a hatóság szerint azonban erről szó sincs.
Peter Tsiamalili, Pápua Új-Guinea rendőrminisztere nyilatkozatában azt mondta, hogy a kezdeményezés célja a közösségi médiaplatformok, például a Facebook „felelős használatának” biztosítása, miközben a „káros tartalmakat” távol tartja a közbeszédtől. A kormány már régóta arról beszél, hogy túl sok álhír terjed az oldalon.
A nagyjából 2,6 millió lakosú országban körülbelül 1,3 millió Facebook-felhasználó él. A kormánydöntés miatt, és főleg azért, mert nem tudni, meddig tart a leállás, sokan felháborodtak. A Facebookon a portál szerint sok aktív csoport működik, amelyekben közéleti kérdésekről van szó. Rajtuk kívül most azok is háborognak, akik üzleti célból használják, vagyis használnák az oldalt.