Újabb szintjére lépett a gazdasági csúcsminiszter fenyegetőzése az élelmiszer-kereskedők irányába. Szerdai közleményében Nagy Márton ugyanis leszögezte:
az elvárás az, hogy a kiskereskedelmi láncok legkésőbb egy héten belül, jövő hét elejére jelezzék szándékaikat.
A Nemzetgazdasági Minisztérium szerint az önkéntes árcsökkentést elsősorban azon alapvető élelmiszerek esetében indokolt alkalmazni, amelyek a magyar családok és nyugdíjasok kosarának jelentős részét képezik, és a korábbi árstop, majd a kötelező akciózás keretében érintettek voltak, illetve ezen élelmiszerek helyettesítésére szolgálnak. Ilyen termékek főként a csirkehús, a sertéshús, az étolaj, a tojás, a tej és a tejtermékek, a liszt, a cukor, valamint az egyéb alapvető élelmiszerek.
Az önkéntes árcsökkentés keretében azt várják el, hogy a kereskedelmi szereplők a jelenleg alkalmazott árrésük mérséklésével járuljanak hozzá az élelmiszerárak stabilizálásához. A tárca szerint az elmúlt időszakban megállapítható, hogy egyes élelmiszerek esetében a beszerzési ár és a végső fogyasztói ár közötti különbség növekedett, és bár egyes termékek esetében tapasztalható volt árcsökkenés, de szerintük nem volt sem tartós, sem számottevő.
„Ebből fakadóan a minisztérium elvárása, hogy a kereskedők olyan önkéntes megoldással álljanak elő, amelynek eredményeként az élelmiszerinfláció érdemben csökken és az alapvető élelmiszerek árai elfogadható szintre mérséklődnek”, írja az NGM. Egyúttal kilátásba helyezték, hogy ha az önkéntes árkorlátozás nem vezet eredményre, úgy a Nemzetgazdasági Minisztérium kész hatósági eszközökkel beavatkozni az árnövelőkkel szemben.
Nagy Márton és tárcája február elején kezdett ismét intenzívebben foglalkozni az élelmiszerárakkal, és belengette, hogy szükség esetén ismét jönnek az árstopok. Az időzítés nem véletlen, januárban repülőrajtot vett idehaza az infláció, 5,5 százalékos volt a mértéke, ezen belül is az élelmiszerek 6 százalékkal lettek drágábbak, mint voltak egy évvel korábban. A termékkör inflációja egyébként tavaly szeptember óta folyamatosan emelkedik, ekkor az augusztusi 2,4 százalékos után 3,7 százalékos volt az árindex.